11/03/2022
Ball Don't Lie - - - - - 62 -
Oklaχώμα - - - - - 50 -

Γασπαράτος ο πυραυλοκίνητος!

Το βράδυ της Παρασκευής, η Ball don’t Lie υποδέχθηκε την γεμάτη ελλείψεις OklaΧώμα. Το παιχνίδι ήταν κοντινό στην μεγαλύτερη διάρκεια του, αλλά η Ball don’t Lie με οδηγό τον ταχύτατο Μάκη Γασπαράτο κατάφερε να πάρει την νίκη με σκορ 62-50 σε έναν σκληρό αγώνα!

Ισορροπημένο και ιδιαίτερα physical ήταν το 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. 11-12 ήταν το επιμέρους σκορ. 6 πόντους πέτυχε ο Μάκης Γασπαράτος για τους γηπεδούχους, ενώ κουπί για την OklaΧώμα τράβηξαν οι Ψαλτάκης και ο Ρήγκος που είχαν από 2 καλάθια έκαστος.

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησε η Ball don’t Lie στην 2η περίοδο του αγώνα. Τον χαβά του συνέχισε ο Μάκης Γασπαράτος που έβαλε άλλους 6, φτάνοντας συνολικά τους 12, ενώ από 4 είχαν Μαθιουδάκης και Παναγιώτης Γασπαράτος. 6 πόντους είχε ο τίμιος Γκάβρανιτς για την OklaΧώμα. 17-11 ήταν το επιμέρους σκορ.

Παρόμοιο αν όχι ίδιο ήταν το 3ο δεκάλεπτο. Οι ομάδες ήταν εμφανώς κουρασμένες με άμεση συνέπεια να γίνουν λάθη και να χαθούν εύκολα καλάθια. 2 καλάθια πέτυχε ο Διονυσόπουλος για την παρέα του Μπέλλα. Για την OklaΧώμα από 4 πόντους είχε Ρήγκος και Μπερδέσης. 12-11 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την διαφορά στους 6 πόντους υπέρ των γηπεδούχων, όλα ήταν πιθανά στην 4η και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού. Μπορεί ο Ψαλτάκης να έκανε κατάθεση ψυχής με 10 και συνολικά 17 πόντους (ρεκόρ για τον ίδιο), αλλά ο Μάκης Γασπαράτος με 15 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (29 συνολικά), χάρισε την νίκη στην Ball don’t Lie. 62-50 ήταν το τελικό σκορ! 22-16 έληξε το 4ο δεκάλεπτο.

Mvp του αγώνα ήταν ο Μάκης Γασπαράτος με 29 πόντους, 13 ριμπάουντ (5-8), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής. Ο Παναγιώτης Ρήγκος ξεχώρισε για τους ηττημένους με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ (0-8), 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά.

Σαν σύνολο, η Ball don’t Lie είχε 27/74 σουτ (36,5%), 3/23 τρίποντα (13%), 5/11 βολές (45,5%), 51 ριμπάουντ (17-44), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 19 λάθη. Η OklaΧώμα είχε 23/76 σουτ (30,3%), 2/21 τρίποντα (9,5%), 2/8 βολές (25%), 40 ριμπάουντ (8-32), 10 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 10 λάθη.

Ball don’t Lie(Κακαφώνης): Χαριτονίδης 5 (7 ριμπ), Κακαφώνης, Μπέλλας, Κομνηνός 6 (7 ριμπ), Γασπαράτος Π. 6 (8 ριμπ), Διονυσόπουλος 7 (7 ριμπ), Γασπαράτος Μ. 29 (13 ριμπ), Μαθιουδάκης 4, Αδαμόπουλος 5 (7 ριμπ).

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μπερδέσης 7, Ρήγκος 11 (8 ριμπ), Γκάβρανιτς 10 (9 ριμπ), Γεωργακόπουλος 5, Πετρίτσης, Ψαλτάκης 17 (9 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Προφανώς το πως ξεχυνόταν στο transition ο Μάκης Γασπαράτος!