10/01/2020
Tebelwolves 22 12 19 21 - 74 -
Μίνωες 14 14 17 8 - 53 -

Γεμάτοι όρεξη οι Τεμπέληδες!

Σημαντική νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Tebelwolves, καθώς κέρδισαν τους 6 Μίνωες με 74-53 και μετά την ολοκλήρωση της ένατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League παραμένουν κοντά στην πρώτη τετράδα.

Καλύτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Tebelwolves, καθώς με 9 πόντους του Καραγρηγορίου, 4 του Μασοκώστα, 4 του Παπαγεωργίου και τρίποντο του Τζερεμέ, προηγήθηκαν με 22-14. Το δίδυμο Αντωνάκη – Μπουραζάνη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, με τον Τάσο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Σωκράτη 4.

Στην δεύτερη περίοδο οι γκρι κατάφεραν να ξεφύγουν στις 13, 27-14, πηγαίνοντας όμως στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 34-28, χάρη σε 5 ακόμη πόντους του Καραγρηγορίου και άλλους τόσους του Μασοκώστα. Τους Μίνωες κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα ο Κυριακόπουλος με τους 6 πόντους που έβαλε, ενώ από την περιφέρεια βρήκαν στόχο οι Πατίρης και Μπουραζάνης.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Λύκοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +14, 47-33, με το φινάλε της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει στο +8, 53-4, μετά από 6 πόντους του Παπαγεωργίου, 5 του Μασοκώστα και 4 του Τζερεμέ. Οι Μίνωες συνέχιζαν να παλεύουν για να παραμείνουν κοντά στο σκορ, με τους Κανελλόπουλο (6π), Κυριακόπουλο (5π), Πατίρη (3π) και Αντωνάκη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 53-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Tebelwolves είχαν περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Ιάκωβο Ν. Χαρικιόπουλο (10π), Γεράνιο (6π) και Τζερεμέ (3π), έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη με 74-53. Για τους Μίνωες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αντωνάκης και Κανελλόπουλος με 4 πόντους έκαστος, ωστόσο είχαν ξεμείνει από καύσιμα για να παλέψουν μέχρι το τέλος για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/7 βολές, 22/51 δίποντα και 8/22 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/9 βολές, 16/51 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp των Tebelwolves ο Μασοκώστας με 16 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος για τους Μίνωες ο Κυριακόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Χαρικιόπουλος Α.Ι. 4, Καρίνος, Καραγρηγορίου 14  (2), Παπαγεωργίου 10, Τζερεμές 10 (2), Χαρικιόπουλος Ν.Ι. 10 (2), Μασοκώστας 16 (2), Καρπούζος 2, Γεράνιος 8

Μίνωες (Δερδελάκος): Μπουραζάνης 7 (1), Πατίρης 6 (2), Κυριακόπουλος 10 (1), Κανελλόπουλος 12, Δερδελάκος 4, Αντωνάκης 14 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Tebelwolves, καθώς πέντε παίχτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, όπως επίσης και η μαχητικότητα των Μινώων!