04/02/2024
Δαλάι Κλάμα 13 18 8 18 - 57 -
Αναλώσιμοι 13 13 10 11 - 47 -

Γεμάτο ρόστερ σημαίνει νίκη για τους Δαλάι Κλάμα!

Ο Λάζαρος Μπουρελάκος βρέθηκε στην ευχάριστη θέση να έχει γεμάτο ρόστερ, πήρε πράγματα από όλους τους παίκτες, με αποτέλεσμα να έρθει η 6η νίκη για την ομάδα του (6-9). Οι Αναλώσιμοι, από την άλλη πλευρά, δεν βρίσκονται σε καλό «φεγγάρι» και για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν (6-10).

Στα του παιχνιδιού, ο Αντώνης Σωτηράκης μπήκε ορεξάτος στο ματς και στα πρώτα λεπτά ήταν ο σταθερός σκόρερ για τους Δαλάι κλάμα. Καμία ομάδα δεν ξέφυγε στο σκορ, με τους Αναλώσιμους να παίρνουν το προσβάσιμα δια χειρός Μεϊντάνη (6-7). Οι γηπεδούχοι παρόλο που είχαν ένα μικρό προβάδισμα, είδαν τους αντιπάλους τους να βρίσκουν λύσεις με Χρονόπουλο και Φωτίου και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-13.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και ήταν σταθερά με το «τιμόνι στα χέρια» στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Ευάγγελος Σωτηράκης από τη στιγμή που πέρασε στο ματς έδωσε πολύτιμη βοήθεια στο σκοράρισμα και έτσι οι Δαλάι κλάμα έφτασαν στο 24-17. Μπορεί οι Αναλώσιμοι να πλησίασαν στο τρίποντο (29-26), όμως ο Τσιάρας δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, με τους Δαλάι Κλάμα να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 31-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το λιγότερο παραγωγικό των γηπεδούχων, αλλά και γενικά του ματς. Ο Μεϊντάνης έβαζε δίποντα και τρίποντα, ενώ και ο Αντωνιάδης έδωσε λύσεις με αποτέλεσμα οι Αναλώσιμοι να φτάσουν ξανά κοντά (35-33). Πάλι, όμως, έμειναν μέχρι εκεί καθώς οι Δαλάι Κλάμα έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά, αυτή τη φορά με 39-36.

Οι γηπεδούχοι κατάλαβαν πως αν και στα τελευταία δέκα λεπτά παρουσίαζαν ίδια εικόνα όπως στη τρίτη περίοδο, ήταν θέμα χρόνου να χάσουν το προβάδισμα. Έτσι μπήκαν σαφώς καλύτεροι στη τέταρτη περίοδο, με Αντώνη και Ευάγγελο Σωτηράκη να δίνουν ώθηση για το 47-36. Το σκορ ξέφυγε στο 53-38 και πλέον με λίγα λεπτά να απομένουν οι γηπεδούχοι είχαν βρεθεί «αγκαλιά» με τη νίκη. Αυτή ήρθε τελικά με το 57-47 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Σωτηράκης με 12 πόντους, 4 ασίστ και 9 ριμπάουντ. Από τους Αναλώσιμους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Ζάφειρας με 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Οι Δαλάι Κλάμα μέτρησαν 17/36 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 11/19 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 9 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Αναλώσιμοι είχαν 13/42 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 9/17 βολές, 32 ριμπάουντ, 7 ασίστ, όπως και 3 κλέψιματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Μασσαλής 9(7ρ.), Μπέης 1(3ρ.), Νικολής, Σταυρόπουλος 2(1ρ.), Σωτηράκης Α. 12(9ρ.), Σωτηράκης Ε. 12(3ρ.), Τζιγκουνάκης, Τζώλης 8(6ρ.), Τσιάρας 6(2ρ.), Φλαπούρης 7(6ρ.)

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 3(3ρ.), Ζάφειρας 7(4ρ.), Καστανιάς 1(4ρ.), Μανώλης 15(3ρ.), Μεϊντάνης 11(6ρ.), Νικολόπουλος, Πολύδωρος, Φωτίου 2(4ρ.), Χρηστακάκος, Χρονόπουλος 8(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως όποιος έπαιξε για τους Δαλάι Κλάμα έβαλε το «λιθαράκι» του στο ματς.