19/10/2023
Blue Rose 21 20 20 6 - 67 -
Σοποτό B.C. 16 10 9 21 - 56 -

Γεμάτο snipers το φετινό Blue Rose!

Βραδάκι Πέμπτης στον Κολωνό, το Blue Rose, σκοράροντας κατά ριπάς από τα 6,75, διπλασίασε τις φετινές του νίκες, επικρατώντας με 67-56 του Σοποτό, το οποίο τελικά πληγώθηκε από τις απουσίες και παρά τη μεγάλη προσπάθεια του τετάρτου δεκαλέπτου, έφυγε από το Athens Sports Hall με την πρώτη ήττα για φέτος.

Ζεστές μπήκαν οι δύο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού, με τον Γιαννακή να στάζει τρία τρίποντα για το Blue Rose και τον Σοφιανόπουλο (4π.), τον Χουλιάρα (3π.) και τον Κουτσουρή (5π.) να απαντούν για το Σοποτό. Ο Θεοδωρικάκος με 8 δικούς του πόντους οδήγησε στη συνέχεια το Blue Rose, το οποίο δεχόμενο ένα δίποντο από τον Κουτσουρή στο τέλος του δεκαλέπτου, βρέθηκε να προηγείται με 20-16.

Το Σοποτό δυσκολεύτηκε να βρει στόχο στα πρώτα 2,5 λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν ο Θεοδωρικάκος (8π.), ο Θεοφανόπουλος (3π.) και ο Δανασής (7π.). Ο Σοφιανόπουλος (6π.) οδήγησε για το μεγαλύτερο της περιόδου την παρέα από τα Καλάβρυτα, η οποία δυσκολεύτηκε να βρει επιθετικές λύσεις και πήγε στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ με 41-26.

Επιστρέφοντας από το half time break, το Blue Rose μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια, έσφιξε την άμυνα και βρήκε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι δια χειρός Καρατζά (4π.), Δανασή (8π.) και Γιαννακή (3π.). Από την άλλη, Καρατζάς (2π.) και Κουτσουρής (8π.) ηγήθηκαν της επιθετικής προσπάθειας των πρασίνων, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, καθώς το Blue Rose βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 61-35 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το Σοποτό φώναξε βροντερά «παρών» στο τελευταίο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα 9-0 σερί με σκόρερ τον Γκόλια, τον Κουτσουρή και τον Τοπούζογλου στα πρώτα δυόμισι λεπτά. Ο Καρατζάς με ένα γκολ φάουλ και ο Δανασής με ένα τριποντάκι βρήκαν στόχο για το Blue Rose, το οποίο αν και είδε τη διαφορά να πέφτει στο 63-52 δύο λεπτά πριν το τέλος, έκανε τα απολύτως απαραίτητα και πήρε το δεύτερο ροζ για φέτος με 67-56!

Betsson MVP για το σύνολο του coach Μάριου Χαραλαμπίδη αναδείχτηκε ο Γιάννης Θεοδωρικάκος με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε o Δημήτρης Κουτσουρής με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Blue Rose (Θεοδωρικάκος): Μαυροειδάκος 6, Καρατζάς 6 (4ασ.), Θεοφανόπουλος 6, Θεοδωρικάκος 20 (14ριμπ.),  Δανασής 16, Γιαννακής 12.

Σοποτό (Χουλιάρας): Χουλιάρας 3, Τοπούζογλου 7 (2), Σοφιανόπουλος 10, Λουρίδας, Κουτσουρής 21 (5ασ.), Καρατζάς 6, Γκόλιας 8.

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή του καλού Σοποτό στο τελευταίο δεκάλεπτο!