24/02/2020
New World Fix 13 16 21 13 - 63 -
Ιπ-πότες 9 11 15 18 - 53 -

Γεμίζει το… σακούλι των New World Fix!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι New World Fix, καθώς για την 14η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League επικράτησαν εύκολα των Ιπποτών με 63-53 στον Κολωνό!

Με 5 πόντους του Τσιούφη και δίποντα των Χριστόπουλου – Κεκεμπάνου, οι Ιππότες προηγούνταν με 5-9 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Στη συνέχεια της περιόδου ο Diallo πήρε μπρος και με 10 δικούς του πόντους έβαλε την ομάδα του στο +4, 13-9!

Στην δεύτερη περίοδο οι New World Fix κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 25-11, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 29-20, χάρη σε 4 πόντους του Κιτσαντά, 3 του Diallo και τριποντάκι του Ντρες. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Κεκεμπάνος και Μαυρογιαννάκης με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ζωιτός πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των γηπεδούχων και με 9 δικούς του πόντους, 5 του Σιάποντη και 5 του Diallo, άνοιξαν την ψαλίδα στους 19, 50-31. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ρούσσου πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν να μειώσει στους 15, 50-35, μετά από 7 πόντους του Αγγελόπουλου και 4 του Κεκεμπάνου. Σκορ τρίτης περιόδου 50-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γαλανού διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με 4 πόντους του Κιτσαντά και τρίποντο του Σεργουνιώτη, έφτασε στην εύκολη νίκη με 63-53.  Για τους Ιππότες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μαυρογιαννάκης (3π),  Λακαφώσης (3π), Ρούσσος (3π), Κεκεμπάνος, Μούρτζος, Αγγελόπουλος και Ανυφαντής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/21 βολές, 19/50 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/3 βολές, 16/48 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 21 λάθη.

Κορυφαίος των New World Fix ο Diallo με 19 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 5/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τις Ιππότες ο Κεκεμπάνος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 6/14 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

New World Fix (Γαλανός): Ντρες 3 (1), Τριγώνης 4, Diallo 19 (1), Τσεκουρλούκης 2, Σεργουνιώτης 6 (1), Πισσάνος 3, Ζωιτός 11, Σιάποντης 5, Κιτσαντάς 10

Ιππότες (Ρούσσος): Κοσιαράς, Χριστόπουλος 2, Κεκεμπάνος 14, Ανυφαντής 2, Τσιούφης 7 (1), Μαυρογιαννάκης 10 (2), Αγγελόπουλος 8 (2), Ρούσσος 5, Λακαφώσης 3 (1), Μούρτζος 2

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Diallo!