21/02/2024
Iguana Pacers 19 8 16 14 - 57 -
Golden Steak Warriors 12 12 13 19 - 56 -

Με ασταμάτητο Γεωργίου οι Iguana Pacers!

Με τον Γεωργίου να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, οι Iguana Pacers επικράτησαν των Golden Steak Warriors με σκορ 57-56 και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για τα πλέι οφ!

Πολύ σημαντική αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες για την είσοδο τους στα πλέι οφ, κυρίως για τους Iguana Pacers, με τους Golden Steak Warriors να διεκδικούν όσες πιθανότητες έχουν για την τετράδα. Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκαν και οι δυο ομάδες. Εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν 12-3. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο με τρίποντα στην πρώτη περίοδο, με τον Γεωργίου να δεσπόζει κάτω από τις δύο ρακέτες για τους Iguana Pacers. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι απουσίες των δύο ομάδων άρχισαν να φαίνονται, με τους παίκτες να είναι ιδιαίτερα άστοχοι και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Οι Golden Steak Warriors ισοφάρισαν με καλάθι του Γιοβά (22-22), με τους Iguana Pacers να παίρνουν ελαφρύ προβάδισμα με την λήξη του ημιχρόνου (27-24), με καλάθι του Γεωργίου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στην τρίτη περίοδο και με δύο καλάθια του Τσούρτου, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 27-29. Στην συνέχεια οι δυο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τους γηπεδούχους με σερί 5-0 να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 43-37.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ, όπως αναμενόταν. Οι Golden Steak Warriors, με τρίποντο του Τσούρτου, πήραν ξανά το προβάδισμα (44-47). Οι Iguana Pacers αντέδρασαν και με ομαδικό μπάσκετ προσπέρασαν ξανά με τρίποντο του Παπαζαχαρίου (52-49). Στα τελευταία λεπτά το ματς ήταν ντέρμπι, με τον Γιαννόπουλο να πετυχαίνει μεγάλο καλάθι και να δίνει το προβάδισμα στους Iguana Pacers (57-56), λίγο πριν την λήξη. Οι Golden Steak Warriors είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη, όμως το τρίποντο του Μακρή στο τελευταίο δευτερόλεπτο ήταν άστοχο. Έτσι οι γηπεδούχοι πήραν μια πολύ σημαντική νίκη, που τους διατηρεί σε τροχιά τετράδας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Γεωργίου με 26 πόντους, 23 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχαήλ Τσούρτος με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Iguana Pacers (Παπαζαχαρίου): Μοσχέτας 7, Παπαζαχαρίου 9, Παλάσκας 1, Γιαννόπουλος 8, Γεωργίου 26, Χάνος 6, Μπαμπίλης.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Κοντόπουλος 2, Γιοβάς 13, Μακρής 3, Τσούρτος 23, Τάλιας, Μπαλατσούρας 2, Σουρβατζής 13.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχική εμφάνιση του Γεωργίου.