12/11/2023
Σκακιστές 17 18 19 19 - 73 -
RBD Indians B.C 18 17 14 15 - 64 -

Με την υπογραφή του Γερογιάννη οι Σκακιστές!

Τέταρτη συνεχόμενη και έβδομη συνολικά νίκη για τους Σκακιστές στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την ένατη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Indians με 73-64 στο κλειστό της Ζωφριάς και συνεχίζουν να βρίσκονται στην πρώτη θέση.

Οι Indians κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς με 11 πόντους του Ιωακειμίδη και τρίποντο του Πρισιμιτζή, προηγήθηκαν με 5-15, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου οι ερυθρόλευκοι και με 7 πόντους του Μιχαηλίδη, 5 του Αθανασίου και τριποντάκι του Γερογιάννη, μείωσαν στον πόντο, 17-18!

Στην δεύτερη περίοδο οι Σκακιστές συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 10 πόντους του Μιχαηλίδη και 7 του Αθανασίου, βρέθηκαν στο +7, 27-20. Στη φινάλε του πρώτου μέρους ο Παπανικολάου πέρασε στο παρκέ και με 12 συνεχόμενους δικούς του πόντους, έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια με 35-35!

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Χατζάκη, 6 του Αθανασίου και 6 του Μιχαηλίδη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +5, 54-49. Ο Παπανικολάου με 8 πόντους και ο Πρισιμιτζής με 4 κράτησαν την παρέα του Κρητικού σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 54-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Σκακιστές δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με μεγάλα σουτ των Γερογιάννη, Μιχαηλίδη, Αθανασίου και Χατζάκη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 73-64. Για τους "Ινδιάνους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Μπουρίτης, Παπανικολάου, Πρισιμιτζής και Ιωακειμίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/25 βολές, 20/47 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/15 βολές, 19/49 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson MVP των Σκακιστών ο Μιχαηλίδης με 26 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 9/19 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Indians ο Παπανικολάου με 23 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 7/10 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Σκακιστές (Ίωνας): Αθανασίου 22 (2), Αντωνάκης 2, Γερογιάννης 9 (3), Μιχαηλίδης 26 (1), Μπουργαζάς, Χατζάκης 14, Νικολάου

Indians (Κρητικός): Γάκος 2, Ζέζας, Ιωακειμίδης 16 (2), Κρητικός, Μαρπίνης, Μπεκράκης 2, Μπουρίτης 9 (1), Ντάφλος, Παπανικολάου 23 (2), Πρισιμιτζής 10 (1), Τριαντάφυλλος 2

Τι μας άρεσε: Τα μεγάλα τρίποντα του Δημήτρη Γερογιάννη, που τα υποσχέθηκε πριν το τζάμπολ!