11/01/2023
Leontario BC 21 12 18 9 - 60 -
Alpinists BC 15 16 13 10 - 54 -

Γερά για τετράδα το Leontario!

Το βραδάκι της Τετάρτης 11 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι με πολύ δυνατές μονομαχίες και καταιγιστικό ρυθμό, το Leontario με το δίδυμο Βόσικα και Πλαγιαννάκο για άλλη μια φορά να κάνει τρομερά πράγματα πάνω στο παρκέ, πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στους Αλπινιστές με 60-54, μπαίνοντας σε τροχιά τετράδας!

Το Λεοντάριο έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο, χόρευε στους ρυθμούς των Πλαγιαννάκου και Βόσικα που πέτυχαν από 6 και 9 πόντους αντίστοιχα, κρατώντας την πρωτοπορία με 21 – 15. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Λιοφάγος ήταν ο κορυφαίος με 6 πόντους, με Μαγκανιάρη να ακολουθεί με 5 και Καράβη με 4, για το - 6 των Αλπινιστών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αλπινιστές έσφιξαν πολύ την άμυνα τους, έβγαιναν σε συνεχόμενες παγίδες και με τριάδα φωτιά στην επίθεση τους Συκάρη, Καράβη και Λυμπερόπουλο που πέτυχαν από 4 έκαστος πλησίασαν στον πόντο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Βόσικας πέτυχε τα δύο μοναδικά καλάθια για το άστοχο Leontario , κρατώντας το προβάδισμα 32 – 31.

Το παιχνίδι έγινε πολύ δυνατό στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να υποπίπτουν σε πολλά φάουλ και να εκτελούν πάρα πολλές βολές. Το Λεοντάριο με ένα ξέσπασμα που έκανες στα μισά με το γνωστό δίδυμο Πλαγιαννάκο και Βόσικα να οδηγούν την επίθεση με 6 έκαστος, πήρε τον έλεγχο και ξέφυγε με 50 – 44. Στη αντίπερα όχθη, οι Αλπινιστές που έπαθαν ένα πεντάλεπτο μπλακάουτ, είχαν τον Μαγκανιάρη να ξεχωρίζει με 5 πόντους και τον Κυριακίδη να πετυχαίνει ένα τρίποντο.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι Αλπινιστές στην τέταρτη περίοδο και με 4 πόντους του Καράβη και καλάθια από Συκάρη, Λυμπερόπουλο, προσπέρασαν 50 – 52. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι με τον Πλαγιαννάκο να δίνει την ώθηση με 5 συνεχόμενους πόντους, τον Βλάχο να βάζει μεγάλο τρίποντο και τον Βόσικα μα σκοράρει από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, επέβαλαν και πάλι τον ρυθμό τους, φτάνοντας στην νίκη με 60 – 54.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Βόσικας με 26 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάγκος Καράβης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το Leontario είχε 13 / 33 τρίποντα, 6 / 23 τρίποντα, 16 / 32 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 26 λάθη. Οι Αλπινιστές είχαν 18 / 53 τρίποντα, 3 / 20 τρίποντα, 9/22 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Βαγγέλης, Βεργόπουλος, Βλάχος 7(10ρ.), Βόσικας 26(12ρ.), Κορωνάκης(8ρ.),Κωνσταντιδέλης, Πλαγιαννάκος 18, Σκούρας 5, Σπυρόπουλος, Χατζησπύρου 3.

Αλπινιστές(Μαρούδης-Καββαδίας): Καράβης 14(13ρ.), Κυριακίδης 3, Μαγκανιάρης 12(8 κλ.), Λιοφάγος 6, Λυμπερόπουλος 9, Παπαντωνίου 4, Ποντίκας,Συκάρης 6(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πείσμα και η ενέργεια που έβγαλαν οι δυο ομάδες μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο αφανής ήρωας Κώστας Κορωνάκης και η απίστευτη πίεση του Μαγκανιάρη στην μπάλα!