72
Tsouvalia 15 9 12 21 - 57 -
Hawks 13 23 21 15 - 72 -

Γεράκια για φίλημα!

Την Παρασκευή το βράδυ 27 Σεπτεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven ,οι Hawks κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησαν σχετικά εύκολα με 72 – 57 απέναντι στα Tsouvalia του Αλέξανδρου Ράπτη.

Τα Tsouvalia ξεκίνησαν καλά το ματς και βρήκαν πόντους από Μαγγανά,Α.Ράπτη και τρίποντο του Πετράκη αλλά οι Hawks αντέδρασαν γρήγορα και με τρία τρίποντα του καυτού Μάργαρη και καλάθι του Ματζώρου πήραν προβάδισμα με 7 – 11.Οι γηπεδούχοι όμως ξανά πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με Μαγγανά, Ράπτη και Αρσενικό έκλεισαν προηγούμενοι την περίοδο με 15 – 13.

Τα πρώτα 6 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν μαγικά για τα Γεράκια. Δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι άπό τον Α.Ράπτη, ενώ στην επίθεση με τρίποντο και φάουλ του Μάργαρη, 8 πόντους του Λιάμπεη και βοήθειες από Μαντζώρο,Κωλέτση και Χλεμπάκο έγιναν τα αφεντικά του αγώνα γράφοντας το 17 – 31.Στη συνέχεια τα Τσουβάλια βρήκαν κάποιες λύσεις από Α.Ράπτη, Γ.Ράπτη και Φουρτούνη αλλά οι φιλοξενούμενοι με Κωλέτση, Μαντζώρο και Σαμαρτζή να απαντούν πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 24 – 36.

Ο Λιάμπεης με γκολ φάουλ άνοιξε το σκορ για το δεύτερο ημίχρονο , ενώ ο Πετράκης με τρεις βολές μείωσε 27 – 39. Στη συνέχεια οι Hawks συνέχιζαν να σκοράρουν με Κωλέτση (4) Χλεμπάκο και Λιάμπεη ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατηθούν με τους αδερφούς Ράπτη να σκοράρουν (31-49).Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου Λιάμπεης, Μαντζώρος, Μάργαρης(4) από την μία και Μαγγανάς , Αρσενικός και Πετράκης από την άλλη διαμόρφωσαν το 36 – 57.

Το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου βρήκε τα Tsouvalia να τρέχουν σερί 9-2 με Γεωργίου,Α.Ράπτη, Πετράκη και Αρσενικό μειώνοντας σε 45-59.Ο Ματζώρος με γκολ φάουλ έδωσε άνεση στους Hawks ενώ στη συνέχεια ο Ράπτης με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε ακόμα περισσότερο σε 50 – 62.Στα εναπομείναντα 3 λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες έβρισκαν σκορ χωρίς να αλλάξει όμως η εικόνα του αγώνα. Μαγγανάς, Αρσενικός, Γ.Ράπτης και Πετράκης βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι για τα Τσουβάλια ενώ για τους φιλοξενούμενους Αρχοντόπουλος με 4 πόντους και Σαμαρτζής, Χλεμπάκος και Κωλέτσης υπέγραψαν το τελικό 57 – 72.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αλκιβιάδης Λιάμπεης με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Μαγγανάς με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Συνολικά τα Tsouvalia είχαν 19 – 54 δίποντα, 2 – 12 τρίποντα, 13 – 23 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι Hawks είχαν 25 – 53 δίποντα, 4 – 18 τρίποντα, 12 – 18 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Tsouvalia (Α.Ράπτης): Α.Ράπτης 18 (8ρ.), Πετράκης 11, Γ. Ράπτης 6 (12ρ.), Μαγκανάς 11 (10ρ.), Αρσενικός 8, Φουρτούνης 1, Γεωργίου 2.

Hawks (Καραμήτσος): Λιάμπεης 20 (9ρ.), Σαμαρτζής 2 (7ρ.), Ματζώρος 10, Κωλέτσης 11(7ρ.), Μάργαρης 19, Αρχοντόπουλος 4 , Χλεμπάκος 6.

Τι μας άρεσε: Οι Λιάμπεης και Μάργαρης είναι πολύ δυνατά χαρτιά στην ωραία ομάδα που έχουν χτίσει οι Hawks.