11/07/2022
Lasson BC 12 15 12 16 - 55 -
Cosa Nostra 9 15 11 11 - 46 -

Γερές βάσεις για την Lasson!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Lasson κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά της Summer D2-League, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16, κέρδισε δύσκολα την Cosa Nostra με 55-46 στο κλειστό του Κολωνού!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Lasson στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Καραμπά και 4 του Κοντονάτσιου, προηγούταν με 12-4, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Χατζησυμεωνίδη και καλάθι του Μπρούστα, μείωσαν στους 3, 12-9, ενώ νωρίτερα 3 πόντους πέτυχε ο Γονιδάκης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Κρητικού και 4 του Μανίκα, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 27-24. Την Cosa Nostra κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Κάκιος (6π), Γονιδάκης (5π) και Μπρούστας (4π).

Με 6 συνεχόμενους πόντους του Σύλλα, 4 του Καραμπά και καλάθι του Κρητικού, η Lasson έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 39-27, 3:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, για ακόμη μια φορά η παρέα του Γονιδάκη απάντησε άμεσα και με 3 πόντους του Κάκιου, 3 του Τζαχρίστα και τρίποντο του Καμπουράκη, πλησίασε στους 4, 39-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Η αντεπίθεση της Cosa Nostra συνεχίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν με 4 πόντους του Γονιδάκη και τρίποντο του Τραγή, μείωσε στον πόντο, 45-44, 3:00 για το φινάλε. Το υπόλοιπο της συνάντησης άνηκε στην Lasson και με δράστες στην επίθεση τους Κρητικό, Καραμπά και Τσουμπαρόπουλο, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 55-46!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 20/56 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/17 βολές, 12/33 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 6 κοψίματα.

Betsson mvp για την Lasson ο Καραμπάς με 15 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 5/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Cosa Nostra ο Κάκιος με 9 πόντους, έχοντας 1/5 βολές, 4/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Lasson (Καραμπάς): Τσουμπαρόπουλος 5 (1), Κρητικός 14 (2), Καραμπάς 15 (1), Μανίκας 4, Νικηταΐδης, Κοντονάτσιος 4, Σύλλας 10, Ντίσιος 1, Κολάρος, Σκαρμέας 2

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας 3, Μπρούστας 7, Χατζησυμεωνίδης 5 (1), Καμπουράκης 3 (1), Γονιδάκης 14 (2), Τραγής 3 (1), Κουτσουριδάκης 2, Κάκιος 9

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!