18/04/2022
Γέροντες 9 11 12 11 - 43 -
Φιορετσίνα 6 8 12 10 - 36 -

Γέροντες – Φιορετσίνα 2-0 !

Βραδάκι Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Γέροντες (1-18) υποδέχθηκαν την Φιορετσίνα (8-11) για την 20η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της D2. Η ομάδα του Νίκου Καρέλου (Betsson mvp) με όπλο την εξαιρετική της άμυνα και την ψυχραιμία της στο φινάλε πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη στη σεζόν απέναντι στην Φιορετσίνα των πολλών απουσιών. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι Γέροντες που βρήκαν στήριγμα επιθετικά στους Αναγνωστόπουλο (3π.), Γεροντίδη (2π.), Καγγελάρη (2π.) και Καρέλο (2π.). Η Φιορετσίνα, παρότι άργησε να βρει τα πατήματά της, είχε τις απαντήσεις με τους Αθανασόπουλο(3π.), Μακρίδη (2π.) και Μαλακό (1π.). Σκορ δεκαλέπτου, 9-6.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με την παραγωγικότητα των δύο ομάδων να παραμένει χαμηλή και τους Γέροντες να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα. Ο μετέπειτα Betsson mvp Νίκος Καρέλος (6π.) ήταν εξαιρετικός σε αυτό το χρονικό σημείο, οδηγώντας επιθετικά την ομάδα του. Η Φιορετσίνα κατάφερε να παραμείνει σε λογική απόσταση, χάρη στα μακρινά σουτ των Αθανασόπουλου (3π.) και Μερτίκα (5π.). Σκορ ημιχρόνου, 20-14.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν βελτιωμένες, ενώ μάλιστα το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο ισορροπημένο του αγώνα. Το επιμέρους σκορ έγραψε 12-12 και τα δεδομένα παρέμειναν ως είχαν. Ικανοποιητική πολυφωνία και στις δύο πλευρές με τους Γέροντες να βρίσκουν σκορ χάρη σε 5 παί