27/09/2023
Golden Steak Warriors 15 7 13 16 - 51 -
Αμφιδέξιοι 16 19 11 7 - 53 -

Γεωργόπουλε εσύ σούπερ STAR!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό της Ζωφριάς οι Αμφιδέξιοι, αν και τα χρειάστηκαν στη τελευταία φάση του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη κόντρα των αξιόμαχων Golden Stake Warriors με σκορ 51-53!

Στο ξεκίνημα του πρώτου κομματιού της αναμέτρησης, οι ‘’ροσονέρι’’ με όπλο την άμυνα τους, αλλά και το Γεωργόπουλο να τους καθοδηγεί εκ του ασφαλούς, προηγήθηκαν με σκορ 5-13! Ωστόσο, η ομάδα του κόουτς Μπαλατσούρα ξύπνησε από το αγωνιστικό λήθαργο και με τον Μακρή(8π) να ηγείται των προσπαθειών τους έκλεισαν τη περίοδο στο μείον ένα με σκορ 15-16!

Η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στους Αμφιδέξιους! Αρχικά με ένα σερί 0-6 απομακρύνθηκαν εκ νέου με 7 πόντους διαφορά(15-22), ενώ με επιμέρους 7-13, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 22-35! Ο Ρίζος με 3 εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 σκότωσε τους Stake, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Γκατζιώρας και Γεωργόπουλος με 4 πόντους έκαστος! Στην αντίπερα όχθη, ο Πατρινός(4π) αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Golden Stake Warriors ξεκίνησαν τη προσπάθεια να παρουσιάσουν στο παρκέ ένα σημαντικό μέρος του ταλέντου και της σκληράδας που διαθέτουν σαν ομάδα! Μπορεί να μην εντυπωσίασαν στη επίθεση, αλλά κράτησαν τον αντίπαλο στους 11 πόντους, πηγαίνοντας στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 35-46! Ο Μακρής πέτυχε 3 πόντους, ενώ 7 είχε ο φοβερός και τρομερός Γεωργόπουλος!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στην απόδοση τους, μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι(51-53) και αν ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα τους αγώνα με πρωταγωνιστές τους Μητρόπουλο και Αντωνόπουλο θα μπορούσαν να είτε να έστελναν το παιχνίδι στη παράταση, είτε να ήταν εκείνοι που θα έφευγαν με το ροζ φύλο στις αποσκευές τους από το κλειστό της Ζωφριάς. Οι ροσονέρι είχαν τους Ρίζο και Γεωργόπουλο σε φοβερή μέρα και κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία και συνάμα δίκαιη νίκη με σκορ 51-53!

Betsson MVP ο Άκης Γεωργόπουλος με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Μακρής είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 12/28 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 5/8 βολές, 33 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/47 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 8/12 βολές, 45 ριμπάουντ,  5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη .

Golden Stake Warriors(Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 14, Κατσούλης 8, Μακρής 15, Μητρόπουλος 6, Πατρινός 4, Ταχυνάκος, Τσούρτος 4.

Αμφιδέξιοι(Τζαβέλλας): Γεωργόπουλος 25, Γκατζιώρας 6, Παπαδόπουλος 2, Ρίζος 14, Σαχάς 2, Τζαβέλλας 2, Τζωρτζάκης 2!

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Γεωργόπουλο και Ρίζου!