21/12/2021
West Kings 19 21 9 14 - 63 -
Στιφάδο Bulls 19 15 14 18 - 66 -

Γεωργούσης – Πρόκος σημειώσατε διπλό!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο γύρο, αλλά και τις τελείωσαν για το 2021, οι Στιφάδο Bulls που επικράτησαν των West Kings στο ντέρμπι κορυφής της Elite με 63-66. Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 11 πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι Bulls δεν το έβαλαν κάτω και ανέτρεψαν της εις βάρος τους κατάσταση για να μείνουν μόνοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Καλυτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Στιφάδο Bulls και πήραν προβάδισμα 0-7 (2′). Όμως οι West Kings αντέδρασαν και με σερί 10-0 προσπέρασαν για το 10-7 (5′). Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες και στην λήξη του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 19-19. Παναγιωτάκης και Γεωργούσης είχαν από πέντε για τους West Kings, ο Ρωμοσιός είχε πέντε για τους Στιφάδο Bulls.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι West Kings φάνηκαν να είναι σε καλύτερη κατάσταση και πήραν το προβάδισμα, το οποίο δεν απώλεσαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι Στιφάδο Bulls εκτός από, άστοχοι στις βολές έχαναν και εύκολα καλάθια κάτω από την μπασκέτα και οι West Kings με τον Γεωργούση να σκοράρει κατά ριπάς έκαναν το σκορ 38-29 (19′). Όμως μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Πρόκος κατάφερε να ρίξει αισθητά την διαφορά με το ημίχρονο να λήγει 40-34. Ο Γεωργούσης είχε οχτώ πόντους και ο Βήττας έξι για τους West Kings, ο Πρόκος κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι με 11 πόντους.

Η αρχή του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους West Kings να ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 45-34 (22′). Όμως οι Στιφάδο Bulls είχαν τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψαν στο παιχνίδι καθώς μείωσαν σε 47-46 (28′) ενώ πήραν και το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο με 47-48 (29′). Το δεκάλεπτο έληξε με τους West Kings να προηγούνται με 49-48 με τον Γεωργούση να βάζει πέντε πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Πρόκος και Ρωμοσιός είχαν από έξι.

Όλα έδειχναν ότι θα έχουμε ένα μεγάλο ντέρμπι στην τελευταία περίοδο με τους West Kings να έχουν το προβάδισμα αλλά τους Στιφάδο Bulls να μην χάνουν την επαφή με το σκορ. Οι Βασιλιάδες προηγήθηκαν με 54-48 (32′) όμως οι Στιφάδο Bulls με μεγάλα σουτ κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο, 58-57 (35′). Μάλιστα κατάφεραν από εκείνο το σημείο να τρέξουν επιμέρους σερί 3-7 και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 61-64 (39′). Από ένα ζευγάρι εύστοχων βολών είχαν οι Γεωργούσης (63-64) και Πρόκος (63-66), με τον Γεωργούση να χάνει το τελευταίο σουτ για τους West Kings για την ισοφάριση και την νίκη να πηγαίνει στους Στιφάδο Bulls! Πρώτος σκόρερ στο δεκάλεπτο για τους ηττημένους ο Γεωργούσης με πέντε πόντους, ενώ για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε πέντε πόντους.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Δημήτρης Πρόκος με 25 πόντους (0/2 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 7/10 βολές), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Ο Σπύρος Γεωργούσης καλύτερος για τους West Kings με 23 πόντους (3/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη.

Συνολικά οι West Kings είχαν 16/40 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 7/11 βολές, 45 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα και 16 λάθη. Οι Στιφάδο Bulls είχαν συνολικά 17/38 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 11/27 βολές, 36 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 κόψιμο.

West Kings (Μαρφαντάς): Παναγιωτάκης 7 (1), Κυρμίζογλου, Γεωργούσης 23 (7ρ 5τρ), Πεζούλας 4, Τσεμπέρης 3 (1), Βήττας 8, Αναστόπουλος 4 (8ρ), Φωτόπουλος 6 (14ρ), Σταυρούλης 8 (6α 1τρ).

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Ρουμελιώτης 3 (1), Πρόκος 25 (6ρ 6τρ), Μπαλαούρας, Χριστόπουλος 9, Πολίτης, Μυστιλόγλου 8 (8ρ), Ρωμοσιός 16 (8ρ), Μπασδάνης 5 (7ρ).

Τι μας άρεσε: Πολύ ωραίο παιχνίδι, ωραία εξέλιξη και ωραία μάχη ανάμεσα στους πρώτους σκόρερ των δύο ομάδων Γεωργούση – Πρόκου.