23/10/2023
Σκακιστές 11 24 19 15 - 69 -
Golden Boys 15 16 18 15 - 64 -

Για μεγάλα πράγματα οι Σκακιστές!

Σπουδαίος αγώνας στο κλειστό της Zωφριάς ανάμεσα στους Σκακιστές και τους Golden Boys, με τους γηπεδούχους να σπάνε το σερί των φιλοξενούμενων και να παίρνουν σπουδαία νίκη με 69-64, παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι, κυρίως με τον Βασίλη Χαχάμη να σκοράρει 7 πόντους με ένα τρίποντο, δείχνοντας τον δρόμο στην ομάδα του. Για τους Σκακιστές 8 από τους 11 πόντους που έβαλαν συνολικά σκόραρε ο εκπληκτικός Μιχαηλίδης, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 11-15.

Ανέβασαν τους ρυθμούς κυρίως επιθετικά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι, με τον Γκουρβέλο να παίρνει την σκυτάλη και να σημειώνει 9 πόντους με ένα τρίποντο, κάνοντας ένα σπουδαίο δεύτερο δεκάλεπτο. Μαζί του είχε και τον Κανδηράκη (6π) που έγραψε δύο βόμβες τριών πόντων. Ακόμη 7 πόντους από Βασίλη Χαχάμη, αλλά και 4 από τον αδερφό του Ανδρέα, για τους Golden Boys που τελείωσαν το ημιχρόνο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 35-31.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό, καταφέρνοντας να φτάσουν την διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους, με τους εκπληκτικούς Γκουρβέλο και Μιχαηλίδη και σκοράρουν από 8 πόντους ο καθένας. Λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν σχετικά γρήγορα με τον Βασίλη Χαχάμη να βρίσκεται σε τρομερή μέρα και να σημειώνει άλλους 9 πόντους.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αναμενόταν συναρπαστικό και όποια ομάδα κατάφερνε να ξεφύγει λίγο στο σκορ, θα ήταν αυτή που θα έπαιρνε το παιχνίδι. Φοβερός Μιχαηλίδης μίλησε την κρίσιμη ώρα για την ομάδα του σημειώνοντας 8 πόντους, δίνοντας προβάδισμα 5 πόντων στους Σκακιστές, 1 λεπτό πριν την λήξη. Τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο έκανε ο Ποντικός με 11 πόντους όμως οι Golden boys δεν κατάφεραν να επιστρέψουν και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα για φέτος με 69-64.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μιχαηλίδης με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χαχάμης Βασίλης με 23 πόντους 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Οι Σκακιστές είχαν 10/22 βολές, 16/44 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι Golden Boys είχαν 13-19 βολές, 21/46 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν.6 κλεψίματα και 12 λάθη.

Σκακιστές (Μπουργαζάς): Αθανασίου 6 (1), Γερογιάννης 3 (1), Γκουρβέλος 22 (4), Κανδηράκης 7 (2), Μεγαγιάννης 2, Μιχαηλίδης 26 (14ρ.), Μπουργαζάς, Χατζάκης, Γαϊτάνης 3 (1)

Golden Boys (Χαχάμης): Ιορδανίδης 4, Κατσούλης, Κούγιας 6, Ποντικός 16 (2), Χαχάμης Α. 15, Χαχάμης Β. 23 (1)

Τι μας άρεσε: H τρομερή χημεία των γηπεδούχων!