18/09/2020
Transporters 12 16 15 9 - 52 -
Saint Pauli 11 17 9 8 - 45 -

Για πρεμιέρα, καλά τα πήγαν οι Transporters!

Πρεμιέρα με το δεξί στον 28ο όμιλο του Basketaki Cup για τους Transporters, καθώς επικράτησαν των ανανεωμένων Saint Pauli με 52-45 στο Περιστέρι.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Transporters να προηγούνται με 12-11, χάρη σε 4 πόντους του Κοκόση και βοήθειες των Θοδωρή Γκέου, Κοσμίδη και Μαργαρίτη. Ο Πουρσανίδης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Τσιχριτζής, Ξυλογιάννης και Κόντος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν για πρώτη φορά στο +6, 28-22, μετά από δύο τρίποντες βόμβες του Κοκόση και 6 πόντους του Σιώτα. Ωστόσο, οι Saint Pauli κατάφεραν να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 28-28, με τους Παναγόπουλο και Κόντο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με 7 πόντους του Σιώτα και 6 του Μαργαρίτη, η ομάδα του απόντα Βρύση έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 41-31, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν για ακόμη μια φορά και με 6 πόντους του Φεντιούκοβ, μείωσαν στους 6, 43-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου οι Μεταφορείς έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Πιπέρο (5π) και Κορώση (3π), ξέφυγαν στους 13, 51-38, 4:30 για το τέλος. Πάλεψαν στο φινάλε οι Saint Pauli να γυρίσουν το παιχνίδι, ωστόσο οι 4 πόντοι του Τσιχριτζή και το τρίποντο του Μπόζιου έφταναν μόνο για να μαζέψουν την διαφορά στους 7, 52-45.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 15/36 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 16/47 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Κορυφαίος των Transporters ο Μαργαρίτης με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/7 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Φεντιούκοφ με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Transporters (Κοκόσης): Σιώτας 15 (1), Κοκόσης 9 (2), Πιπέρος 5 (1), Κορώσης 4 (1), Κοσμίδης 2, Μαργαρίτης 11, Γκέος Θ. 4, Γκέος Χ. 2

Saint Pauli (Καραμπάς): Πουρσανίδης 5 (1), Πιτσίλκας, Πανταζής 2, Μπόζιος 6 (1), Κοντός 6, Καραμπάς, Παναγόπουλος 8 (1), Φεντιούκοφ 8, Τσιχριτζής 8, Ξυλογιάννης 2, Σιγάλας

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Transporters, όσο και η μαχητικότητα των Saint Pauli!