26/06/2020
New York Pic-Knicks 15 16 11 20 - 62 -
Pink Panthers 9 10 13 18 - 50 -

Για την δεύτερη ευκαιρία οι NY PIC Knicks!

Με νίκη ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους στον δεύτερο όμιλο της D2-League οι New York Pic Knicks, καθώς στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής επικράτησαν των μαχητικών Pink Panthers με 62-50 και προετοιμάζονται για τα μπαράζ ανόδου!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι New York Pic Knicks στο ματς, καθώς με δύο τρίποντα του Βασιλείου και 5 πόντους του Βρεττού, προηγήθηκαν με 15-9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Φλώρος από την περιφέρεια και οι Λύτρας, Κοντός και Τανταρούδας μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 πόντους του Δημητρέλλου και 4 του Ζαχαριάδη, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +15, 27-12, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 31-19. Τους Pink Panthers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Τανταρούδας, Κοντός, Αραμπατζής και Λύτρας με 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ισορρόπησε αρκετά, ωστόσο οι New York Pic Knicks διατήρησαν σχετικά εύκολα την διψήφια διαφορά, 42-32, μετά από 4 νέους πόντους του Ζαχαριάδη και βοήθειες των Τσαγκάρη, Τσέτσικα και Δηνητρέλλου. Το δίδυμο Κοντού – Τανταρούδα τραβούσε το κουπί στην επίθεση των ροζ στο τρίτο δεκάλεπτο με 5 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 42-32!

Με 8 πόντους του Κοντού και 5 του Τανταρούδα, οι Πάνθηρες συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και πλησίασαν απειλητικά στο καλάθι, 48-46, 5:00 για το τέλος. Ωστόσο, στο φινάλε του αγώνα οι Βασιλείου (7π), Ζαχαριάδης (6π), Τσαγκάρης (4π) και Νάννος (3π) έβγαλαν το φίδι από την τρύπα και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη με 62-50!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/10 βολές, 22/54 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 17 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/17 βολές, 15/55 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 τάπες.

Κορυφαίος των New York Pic Knicks ο Βασιλείου με 13 πόντους (double-double), έχοντας 0/3 βολές, 2/9 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Pink Panthers ο Κοντός με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 6/16 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

New York Pic Knicks (Τσαγκάρης): Βασιλείου 13 (3), Νάννος 4 (1), Δημητρέλλος 8, Αθανασίου 2, Τσέτσικας 4, Βρεττός 5 (1), Ζαχαριάδης 16, Τσαγκάρης 10

Pink Panthers (Κόντος): Φλώρος 8 (1), Τζόγιας 3, Τανταρούδας 14 (2), Λύτρας 4, Αραμπατζής 3, Κόντος 18 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν και οι δύο ομάδες!