15/06/2020
Peristeri Histons 13 13 15 12 - 53 -
Slam Ducks 2 12 2 10 - 26 -

Για το καλύτερο… πλασάρισμα οι Peristeri Histons!

Επιστροφή στην ενεργό δράση με νίκη μετά από τρεις μήνες αποχής για τους Peristeri Histons, καθώς για την 16η αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους Slam Ducks με 53-26 και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της τρίτης θέσης, στέλνοντας παράλληλα τους πράσινους στην D3-League!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Peristeri Histons στο παιχνίδι, καθώς με 4/4 βολές του Καλαϊτζάκη, 3 πόντους του Δερβετζή και δίποντα των Μάνου, Γιοβάνη και Πλινθίδη, προηγήθηκαν με 13-2. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά σημείωσε ο Γιώργος Σαραγάς.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 26-14, χάρη σε 5 νέους πόντους του Πλινθίδη, τρίποντο του Ντούκα και 3 πόντους του Καλαϊτζάκη. Τους Slam Ducks κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα τα τρίποντα των Καραλουκά και Μαυροζούμη, ενώ μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο οι Μαργάνης, Μπουτεράκος και Προφήτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Peristeri Histons έσφιξαν εκ νέου την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Γιοβάνη (4π), Καλαϊτζάκη (4π) και Δερβετζή (3π), κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη, αφού η διαφορά πήγε στους 25, 41-16. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς ήταν οι Πάπιες στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γιώργο Σαραγά και τον Μαργάνη να έχουν από μία εύστοχη βολή. Σκορ τρίτης περιόδου 41-16!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Περιστεριώτες να επικρατούν με 53-26, έπειτα από 8 πόντους του Πλινθίδη και τριποντάκι του Γιοβάνη!!! Για τους Slam Ducks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Προφήτης και Νίκος Σαραγάς με 5 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 19/53 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/8 βολές, 6/31 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Peristeri Histons ο Πλινθίδης με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 7/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Νίκος Σαραγάς με 5 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 1/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Καλαϊτζάκης 11, Μάνος 4, Δερβετζής 7, Πλινθίδης 15, Τυράσκης, Μιχαλόπουλος 2, Γιοβάνης 9 (1), Ντούκας 5 (1)

Slam Ducks (Σαραγάς Ν.): Ισαακίδης, Σαραγάς Ν. 5 (1), Σαραγάς Γ. 3, Μπουτεράκος 2, Προφήτης 7 (1), Μαργάνης 3, Μαυροζούμης 3 (1), Καραλουκάς 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Histons, παρά το γεγονός πως δεν ήταν σε καλή βραδιά!