22/01/2020
Χάνειball 2 10 10 16 - 38 -
Χλατς 8 4 15 16 - 43 -

Για τον Νίκο και τον Αντώνη…

Το απόγευμα της Κυριακής, 19 Ιανουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, σε ένα δυνατό ματς η Χλάτς επικράτησε 38 – 43 της Χάνειball και αφιέρωσε την νίκη στα αδικοχαμένα ανήψια του Γιώργου Ραβάνη Νίκο και Αντώνη που χάθηκαν την προηγούμενη βδομάδα σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα.
Η Χλάτς ξεκίνησε πολύ καλά το πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 4 πόντους του Τριανταφύλλη και βοήθειες από Τ.Ράζνυ και Φέτσιο , ενώ η Χάνειball με δίποντο του Γ. Χριστόπουλου μείωσε σε 2-8.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν με Κ. Σ.Χριστόπουλο, Δ. Χριστόπουλο και Κ. Κ. Χριστόπουλο, όμως η Χλατς με Τ.Ραζνυ και Τριανταφύλλη διατηρούσε προβάδισμα με 7 – 12. Σε εκείνο το σημείο η Χάνειball με Δ.Σ. Χριστόπουλο και Κ.Κ. Χριστόπουλο έτρεξε σερί 5 – 0 και διαμόρφωσε το 12 – 12 σκορ ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βασιλείου να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους βάζοντας μπροστά την Χάνειball , αλλά στη συνέχεια Τριανταφύλλης,Ρ.Ράζνυ και Τ. Ράζνυ έγραψαν το 16 – 17. Οι γηπεδούχοι με Κόρδα και Γ. Χριστόπουλο πέρασαν δύο φορές μπροστά, αλλά οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Τριανταφύλλη, 5 του Ραβάνη και δίποντο του Τ.Ράζνυ πήρε προβάδισμα με 22 – 27.
Τ.Ράζνυ και Ραβάνης κρατούσαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ,όμως η Χάνειball με Βασιλείου και Δημητρίου να πετυχαίνουν από 4 πόντους ισοφάρισε σε 30 – 30.Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με δύο βολές του Ρ.Ράζνυ, 4 πόντους του Τριανταφύλλη και δίποντο του Φέτσιου έπαιρναν ξανά προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι με 5 συνεχόμενους πόντους του Γεωργίου εμέναν κοντά (35 – 37.).Στα τελευταία 3 λεπτά της αναμέτρησης ο Τ. Ράζνυ πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα πετυχαίνοντας έξι βολές για την Χλατς, ενώ για την Χανειball ο Κ.Σ. Χριστόπουλος μείωσε απλά με τρίποντο διαμορφώνοντας το 38 – 43.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Τόμας Ράζνυ με 13 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πάνος Βασιλείου με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά η Χάνειball είχε 13/44 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 6/10 βολές, κατέβασε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.
Η Χλάτς είχε 11/35 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 18/30 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασιστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.
Χάνειball(Χριστόπουλος):Βασιλείου 8 (12ρ.), Κ.Κ .Χριστόπουλος 6, Κ.Σ. Χριστόπουλος 7 (6ρ.), Δ.Κ. Χριστόπουλος 2, Γεωργίου 7, Κόρδας 2, Γ. Χριστόπουλος 2 (6ρ.), Δ.Σ. Χριστόπουλος 4 (3κλ.), Ταβουλαρέας.
Χλατς(Κολυβάς): Φέτσιος 4(7ρ.), Ρ.Ράζνυ 5 (4κλ.), Κολυβάς 2(3ας.), Τριανταφύλλης 15 (14ρ.), Ραβάνης 4, Τ.Ράζνυ 13 (15ρ.).
Τι μας άρεσε: Η Χλάτς το ήθελε περισσότερο και είχε λόγο να το πάρει.