13/02/2024
Nea Tripodokratia 19 12 17 19 - 67 -
Hoopers BC 12 14 13 21 - 60 -

Ο Γιαννίρης κουβάλησε, ο Κόλτηρης καθάρισε!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιαννίρη και άξιους συμπαραστάτες του τους Βασιλάκο και Κόλτηρη, η Nea Tripodokratia κέρδισε τους Hoopers με 67-60 για την 17η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Evolution League!

Με την περιφέρειά της να ξεκινάει ζεστή το παιχνίδι, αφού ο Γιαννίρης έβαλε δύο τρίποντα και οι Μαργέλλος - Βασιλάκος πρόσθεσαν από ένα έκαστος, η Nea Tripodokratia πήρε τα ηνία του παιχνιδιού από το ξεκίνημα με 19-12. Με ατομικές προσπάθειες των Λιόκα και Δαλάτση βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά του ματς με 6 πόντους ο καθένας.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με νέους 5 πόντους του Γιαννίρη και 5 του Ζαβιτσάνου, βρέθηκαν στο +11, 29-18. Πρόλαβαν οι Hoopers πριν την ανάπαυλα και με 5 πόντους του Χαραλαμπίδη και 4 του Λιόκα, μείωσαν στους 5, 31-26!

Με τον Γιαννίρη να βλέπει "βαρέλι" το αντίπαλο καλάθι, αφού έβαλε ακόμη τρία τρίποντα και μαζί με τις βοήθειες των Βασιλάκου - Βενέτη, διατήρησαν την Nea Tripodokratia σε θέση οδηγού με 48-39. Την παρέα του Τσεκούρα κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Δαλάτση και οι 4 του Χαραλαμπίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 48-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο άφαντος επιθετικά μέχρι εκείνο το σημείο, ο Κόλτηρης πήρε τους γηπεδούχους στις πλάτες του και με 12 δικούς του πόντους οδήγησε τη Nea Tripodokratia στη νίκη με 67-60. Πάλι ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισαν οι Hoopers, αφού στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Λιόκα, Γεωργόπουλου, Χαραλαμπίδη και Δαλάτση.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/19 βολές, 9/27 δίποντα και 13/35 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/19 βολές, 24/63 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson MVP για την Nea Tripodokratia ο Βασιλάκος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 3/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 16 ριμπάουντ μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Hoopers ο Λιόκας με 18 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 7/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Nea Tripodokratia (Γιαννίρης): Βασιλάκος 11 (1), Βενέτης 8 (2), Γιαννίρης 24 (6),  Ζαβιτσάνος 7 (1), Κουρούμαλος, Κόλτηρης 12 (2), Μαργέλλος 5 (1)

Hoopers (Τσεκούρας): Αντωνίου 2, Τσεκούρας, Δαλάτσης 17 (1), Λιόκας 18, Μπίθας 3, Ρέμπελος, Χαραλαμπίδης 11, Δούσκας

Τι μας άρεσε: Τα 6 τρίποντα του Γιαννίρη, ο οποίος έκλεψε τις εντυπώσεις και ο Βασιλάκος το Betsson MVP από εκείνον!