08/10/2019
Piranhas 26 14 17 18 - 75 -
Tebelwolves 4 18 8 9 - 39 -

Γιόρτασαν.. τα Piranhas με το ροζ φύλλο!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Πλάτωνα, οι Piranhas υποδέχτηκαν τoυς Tebelwolves. Σε ένα δυνατό παιχνίδι του έβδομου ομίλου του Winter Cup οι Tebelwolves με τους Καραγρηγορίου(23π.) και Χαρικιόπουλο(7π.) κλήθηκαν να μετρήσουν τις δυνάμεις τους απέναντι στο έμπειρο συγκρότημα των Τσατσάκου(19π.) και Μαρκόπουλο(18π.) που επικράτησε με ευκολία. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 75-39 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Φλογεροί ξεκίνησαν στην πρώτη περίοδο οι Piranhas με ένα σερί 12-0 από τα τρία τρίποντα του Τριανταφύλλη και ένα του Λάιου, ξεσηκώνοντας το γήπεδο στα πρώτα δυόμιση λεπτά. Οι Tebelwolves απάντησαν με το καλάθι του Τζερεμέ, αλλά 12 ακόμη πόντοι των γηπεδούχων με πρωταγωνιστές τους Τσατσάκο(4π.) και Μαρκόπουλο(4π.), ανέβασαν την διαφορά. Ο Χαρικιόπουλος με ένα ακόμη καλάθι μείωσε και έκλεισε την περίοδο με επιμέρους σκορ 26-4.

Μπροστά πήραν στην δεύτερη περίοδο οι Tebelwolves γράφοντας 18 πόντους στο σύνολο, εκ των οποίων οι 12 του Καραγρηγορίου που βρέθηκε σε εκπληκτικό βράδυ. Αντίστοιχα οι γηπεδούχοι συνέχισαν το γρήγορο παιχνίδι τους με Λάιο(2π.), Τσατσάκο(3π.), Μαρκόπουλο(8π.) και Παπαδημόπουλο(2π.) να αναλαμβάνουν την επίθεση. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-22.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Piranhas να πατάνε και πάλι καλύτερα στο παρκέ από τους Tebelwolves, με τον Τσατσάκο(7π.) να αποτελεί αγκάθι για την άμυνα των φιλοξενούμενων μέσα στην ρακέτα. Στον αντίποδα Καραγρηγορίου(4π.), Χαρικιόπουλος(4π.) και Γεράνιος(1π.), συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι δίνοντας λύσεις στην επίθεση της ομάδας τους. Σκορ τρίτης περιόδου 57-30.

Χωρίς ουσιαστικό νόημα, αλλά ιδιαιτέρως απολαυστικά κύλησε η τέταρτη περίοδος της αναμέτρησης με τους Piranhas να προσθέτουν 18 ακόμη πόντους συνδέοντας όλους τους παίκτες τους με το αντίπαλο καλάθι από περιφέρεια και ρακέτα. Αντίστοιχα το σκοράρισμα για τους Tebelwolves έγινε προσωπική υπόθεση του Καραγρηγορίου με επτά ακόμη πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 75-39.

Στο τέλος του αγώνα οι Piranhas είχαν 24/54 δίποντα(44,4%), 5/18 τρίποντα(27,8%) και 12/17 βολές(70,6%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, πραγματοποίησαν 9 κλεψίματα ενώ έκαναν 13 λάθη και 5 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Tebelwolves είχαν 9/33 δίποντα(27,2%), 3/28 τρίποντα(10,7%) και 12/18 βολές (66,7%). Αντίστοιχα πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ και έκαναν 8 κλεψίματα και 13 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Γιάννης Μαρκόπουλος με  18 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα(66,6%), 1/1 τρίποντα(100%) και 3/5 βολές(60%) ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 5 κλεψίματα και 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Στέλιος Καραγρηγορίου με 23 πόντους έχοντας 4/9 δίποντα (44,4%), 2/15 τρίποντα(13,3%) και 9/9 βολές(100%) ενώ παράλληλα έγραψε 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Piranhas(Βρύλης): Δερδενές, Τριανταφύλλης 13(3), Παπαδημόπουλος 7, Τσατσάκος 19, Λάιος 11(1), Μαρκόπουλος 18(1), Κεχρής 3, Αφουξενίδης 4

Tebelwolves(Καραγρηγορίου): Χαρικιόπουλος 7, Καραγρηγορίου 23(2), Τζερεμές 6(1), Καραδήμας, Στεριάδης, Καρπούζος, Γεράνιος 3

Τι μας άρεσε: Εξαιρετικές φάσεις σε περιφέρεια και ρακέτα για τις δύο ομάδες, ενώ πάθος έδειξαν οι Tebelwolves σε όλο το παιχνίδι.