27/12/2023
Orlando Tragics 11 21 5 20 - 57 -
Kolosos Dunk n' Donuts 12 11 17 12 - 52 -

Και τώρα γιορτές για Tragics!

Παρά την φανταστική τρίτη περίοδο που έκανε ο Kolosos Dunk n' Donuts, οι Orlando Tragics ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 57-52 στο ΣΕΦ, για την Development κατηγορία!

Φαίνεται πως οι 2 παρέες δεν έφαγαν πολύ αυτές τις μέρες! Τρεξίματα, γρήγορο τέμπο και ένα καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο με εναλλαγές στο σκορ! Ο Παπαζιάν δημιουργούσε και ήταν μόνιμη απειλή κάτω από το καλάθι, με τον Βασιλειάδη και τον Ζαμπούρα να απαντούν με όμορφες προσπάθειες και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 11-12 για Donuts. Τον Βασιλειάδη δεν μπορούσαν να τον κόψουν οι Tragics, μπόρεσαν όμως να περιορίσουν τους υπόλοιπους, είδαν τον Αλοΐζο να μπαίνει και να ξεχωρίζει και προηγήθηκαν με 32-23 στο ημίχρονο!

Ο Kolossos δεν ξέρουμε τί... είπε στο ημίχρονο, ξέρουμε ότι το έκανε! Καταπληκτικες άμυνες, Ρούσσης και Βασιλειάδης έτρεχαν στο ανοιχτό γήπεδο και είχαμε ανατροπή σκηνικού, με το προβάδισμα πλέον να περνά στα χέρια των φιλοξενούμενων, με σκορ 37-40 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη! Ανέτρεψαν με μπόλικη υπομονή πάλι το παιχνίδι και πήραν τη νίκη στο κλείσιμο της χρονιάς, με τελικό σκορ 57-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νοραίρ Παπαζιάν με 15 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νίκος Βασιλειάδης με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/30 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 12/20 βολές, 40 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/46 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 10/24 βολές, 48 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

Orlando Tragics (Κωνσταντίνου): Αλοΐζος 15, Σπυράτος, Τσιώγκας 7, Παπαζιάν 15, Αγγελιδάκης 1, Ντρες 10, Κωνσταντίνου 5, Ποθητός 4.

Kolosos Dunk n' Donuts (Ζαμπούρας): Αγγελόπουλος 4, Βασιλειάδης 16, Ρούσσης 2, Καραμπεσύνης 2, Πετρόπουλος 18, Καλοπήτας 2, Παναγιώτου 2, Ζαμπούρας 6.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στο παρκέ!