Γιουγκοπιάστηκα 18 15 16 29 - 88 -
Αναλώσιμοι 22 17 13 28 - 80 -

Γιούγκο με ψυχή και Τσάνταλη!

Με τον Νίκο Τσάνταλη σε τρομερή κατάσταση, η Γιουγκοπιάστηκα πήρε τη ματσάρα απέναντι στους Αναλώσιμους και έκανε δύο τις νίκες της στην Master League.

Με τρίποντες "βόμβες" του Μεϊντάνη και του Χρηστακάκου οι Αναλώσιμοι μπήκαν πιο δυναμικά στο ματς και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 18-22. Οι γηπεδούχοι με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να βρίσκουν τα... πατήματά τους και με βασικό πρωταγωνιστή τον Νικολαΐδη, παρέμειναν κοντά στο σκορ.

Οι Αναλώσιμοι εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Χρηστακάκου και στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου "έχτισαν" διψήφια διαφορά (21-32). Οι "κίτρινοι" αποφάσισαν να περάσουν τη μπάλα στο ζωγραφιστό, οι Τσάνταλης και Νικολαΐδης έβαζαν εύκολα καλάθια και το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι. Τελικά, η ομάδα του Νικολόπουλου διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 33-39.

Παρά τα συνεχόμενα τρίποντα των Χρηστακάκου και Ανδρόνικου, η "Γιούγκο" κατάφερε να βγάλει αντίδραση. Με τον Τσάνταλη να τραβάει το... κουπί στην επίθεση και τον Πατάγια να σκοράρει από την περιφέρεια, οι γηπεδούχοι έφεραν "τούμπα" το ματς, προηγήθηκαν με 59-52 στο τέλος του δεκαλέπτου και έκαναν δύσκολο το έργο των Αναλώσιμων εν όψει τελευταίου δεκαλέπτου.

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψουμε αυτό που είδαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η επίθεση των δύο ομάδων πήρε "φωτιά", οι άμυνες ήταν απούσες και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Το δίδυμο Χρηστακάκου - Μεΐντάνη συνέχισε να... πυροβολεί από την περιφέρεια, οι Αναλώσιμοι έδειχναν να... αγγίζουν τη νίκη, όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν, έβγαλαν αντίδραση και χαμογέλασαν. Με τον συγκινητικό Τσάνταλη και τους Πατάγια, Πουριέζη και Νικολαΐδη σε τρομερή κατάσταση, η "Γιούγκο" κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη που θα της δώσει ψυχολογία και ηρεμία για τη συνέχεια.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσάνταλης με double double και 32 πόντους (12/17 δίποντα, 8/8 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 29/47 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 21/30 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/34 δίποντα, 15/37 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 23 ασίστ.

Γιουγκοπιάστηκα (Τσάνταλης): Μπαντράς 2, Πουριέζης 9, Πατάγιας 12 (1), Τσάνταλης 32, Κύρκος 6, Νικολαΐδης 21, Σακαρέλος 6 (2)

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 5 (1), Ανδρόνικος 13 (1), Μεϊντάνης 20 (5), Χρηστακάκος 31 (8), Λιάσκας, Τάγαρης 11, Καστανιάς, Χρονόπουλος, Νικολόπουλος.

Τι μας άρεσε: Ένα τρομερό παιχνίδι σε εξέλιξη παρακολουθήσαμε με υψηλό σκορ που θα ζήλευαν ομάδες από την... Ευρωλίγκα και αγωνία μέχρι το τέλος.