Indians 19 8 19 14 - 60 -
Γιουγκοπιάστηκα 6 18 18 21 - 63 -

"Γιούγκο" με ψυχή!

Στην επόμενη φάση του Basketaki Cup προκρίθηκε η Γιουγκοπιάστηκα, καθώς επικράτησε δύσκολα των Indians στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Εκμεταλλευόμενοι το γεμάτο ρόστερ τους και την εκτελεστική δεινότητα των Ελευθεριάδη και Πουλοκέφαλου, οι Indians προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 19-6 και έδειξαν από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Τα τρίποντα των Πατάγια και Δεσπότη ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη περίοδο.

Οι "κίτρινοι" προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο και με αντεπίθεση διαρκείας και καλάθια των Πατάγια, Δεσπότη και Παπαγεωργίου, μείωσαν στον πόντο. Την λύση στην επίθεση των "Ινδιάνων" έδωσε ο Βασσάλος, ο οποίος προερχόμενος από τον πάγκο σημείωσε δύο τρίποντα και έκανε στο σκορ 27-24 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι κόποι των φιλοξενούμενων ανταμείφθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με τρίποντα των Παπαγεωργίου και Κωσταρίδη πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει. Οι Βασσάλος, Ζήσης και Μητσάκος σκόραραν όταν η μπάλα "έκαιγε" και έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα τους (46-42).

Με όπλο την εμπειρία της από τις πιο μεγάλες κατηγορίες, η "Γιούγκο" παρά τις απουσίες της, κατάφερε να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες της αναμέτρησης, να γυρίσει σωστά τη μπάλα στην επίθεση, να βάλει τα μεγάλα σουτ με τους Σακαρέλο και Πουριέζη και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Βασσάλος με τα τρίποντά του έβαλε "φωτιά" στην αναμέτρηση και έδωσε το... φιλί της ζωής στην ομάδα του, όμως οι φιλοξενούμενοι με καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να κάνουν σωστή διαχείριση και να πάρουν τη νίκη - πρόκριση.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πατάγιας με 19 πόντους (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/9 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/34 δίποντα, 8/35 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/27 δίποντα, 10/33 τρίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Indians (Μηνάς): Βασσάλος 21 (4), Ελευθεριάδης 9 (3), Ζήσης 6, Μαμάκος 6, Μπακάλης 4, Μπαλτάς 5, Πουλοκέφαλος 3 (1), Φαραός

Γιουγκοπιάστηκα (Πουριέζης): Δεσπότης 10 (2), Κωσταρίδης 5 (1), Παπαγεωργίου 17 (4), Πατάγιας 19 (3), Πουριέζης 6, Σακαρέλος 6