28/04/2022
Mad Frogs 10 10 11 11 - 42 -
Γιουγκοπιάστηκα 14 22 15 14 - 65 -

Γιούγκο… πέρασε!

Υπήρχαν στιγμές που η ΓιουγκοΠιάστηκα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ του Κολωνού το βραδάκι της Τετάρτης απέναντι στα βατράχια, που εμφανίστηκαν κατώτερα των προσδοκιών που τα ίδια φέτος δημιούργησαν, με την παρέα του πολυδιάστατου Κορωνάκου να επικρατεί με 42-65, να υπερκαλύπτει το μείον δύο (56-58) του πρώτου αγώνα και να περνάει στην επόμενη φάση των playoffs για τον τίτλο του… Πρωταθλητή Development!

Από νωρίς οι δύο παρέες έδειξαν πως θέλουν πολύ τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση, με τις μάχες να είναι από την αρχή… ομηρικές! Ο Πατάγιας με ένα τρίποντο ξεχώρισε για τη “Γιούγκο” ενώ ο Χόντας από την άλλη ήταν το… στήριγμα επιθετικά των Frogs, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-14.

Ανέβηκε ο Διονυσόπουλος, ανέβηκαν και οι Frogs προς στιγμήν, με τους “πράσινους” να παίζουν με Χόντα και Τσάμπο παράλληλα κάτω από το καλάθι, προσπαθώντας να περιορίσουν τον Τσάνταλη, ο οποίος όμως στη συνέχεια ήταν… άχαστος. Με την ενέργειά του και την ευστοχία του ο σέντερ της ΓιουγκοΠιάστηκα αύξησε τη διαφορά, πήρε την απαραίτητη βοήθεια από τον Κορωνάκο, με το 20-36 να χωρίζει τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ό,τι έπαιρνε ο Τσάνταλης το έκανε καλάθι, με τους Πατάγια και Παπαγεωργίου να ακολουθούν και να εκτοξεύουν τη διαφορά στο + 20 (24-46). Αστοχία, κακή ψυχολογία αλλά και καλή άμυνα της “Γιούγκο” δεν επέτρεψαν κάτι καλύτερο από το 31-51 με το οποίο μπήκαν στη τελευταία περίοδο πίσω οι γηπεδούχοι.

Δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο του αγώνα, με τους Mad Frogs να μη παρατάνε στιγμή την προσπάθεια για ανατροπή, με Τσάμπο και Αδαμόπουλο σε πρώτο πλάνο.Η ΓιουγκοΠιάστηκα ήταν όμως σοβαρή, κυνική και δεν είχε διάθεση να ρισκάρει, με την παρέα του Πατάγια να φτάνει στη νίκη με 42-65 , να υπερκαλύπτει το μείον δύο του πρώτου αγώνα και να περνάει στην επόμενη φάση!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παντελής Κορωνάκος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη. Από Frogs ξεχώρισε ο Δαμιανός Τσάμπος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 11/42 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 11/24 βολές, 36 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/37 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 2/3 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 4, Κωστόπουλος 4, Καραμήτσος 1, Τσάμπος 12, Αδαμόπουλος 2, Σαΐνης 2, Διονυσόπουλος 4, Χόντας 9, Στέργιου 4.

ΓιουγκοΠιάστηκα (Σακαρέλος): Κορωνάκος 11, Μπαντράς 3, Πουριέζης, Πατάγιας 9 (11 ριμπ.), Παπαγεωργίου 11, Τσάνταλης 13, Κύρκος 2, Κωσταρίδης 3, Ψαρρός 5, Σακαρέλος 8.

Τί μας άρεσε: Υπήρχαν στιγμές που ο Τσάνταλης δεν είχε αντίπαλο!