01/10/2019
Γιουγκοπιάστηκα 8 11 17 21 - 57 -
Rep-Eat 3 17 16 12 - 48 -

«Γιούγκο»: Το πρώτο ξεμούδιασμα!

Η Γιουγκοπιάστηκα μπήκε στον… χορό λίγο μουδιασμένα, άργησε να σκοράρει, αλλά σιγά σιγά έδειξε ότι βρίσκει πατήματα και ξεκίνησε με νίκη την πορεία της στον 22ο όμιλο του Basketaki Cup, αφήνοντας λίγο πιο… μουδιασμένη τη Rep-Eat, η οποία ξύπνησε στη δεύτερη περίοδο, αλλά πλήρωσε τα θεματάκια που είχε στην επίθεση και χρειάζεται λίγο χρόνο ακόμα για να δεθεί και με τις νέες προσθήκες.

Η κατάσταση στην πρώτη περίοδο φανέρωσε ότι οι δύο ομάδες επηρεάστηκαν από την αποχή σχεδόν τριών μηνών, αφού δεν έμπαινε τίποτα για 6 λεπτά και η «Γιούγκο» έκανε την αρχή (2-0 στο 6’), παίρνοντας και το προβάδισμα στο δεκάλεπτο, με 8-2, με τους Πατάγια, Μπάντρα, Κοέν να είναι πιο δραστήριοι, έχοντας από την άλλη τους «κιτρινόμαυρους» να ψάχνουν να βρουν τι φταίει.

Όταν λοιπόν βρήκε η «Ριπίτ» τον τρόπο να φτάσει στο καλάθι, έπρεπε να καλύψει διαφορά 10 πόντων (13-3 στο 12’) και το κατάφερε μέσα σε 6 λεπτά, αφού οι Χαραλαμπίδης, Κασιμάτης, Κονδύλης και Πετεινός έκαναν ένα επί μέρους 1-14 και έδωσαν ενδιαφέρον στο ματς, με το ημίχρονο να κλείνει στο 19-20, αφού οι «κιτρινομπλέ» ευστοχούσαν μόνο σε βολές με τους Τσάνταλη, Παπαγεωργίου.

Από το τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός βελτιώθηκε και οι αντίπαλοι έπαιξαν καλύτερο μπάσκετ, με την Rep-Eat να αρχίζει τρίποντα με τον Χαραλαμπίδη (είχε 3/6) και τους Κονδύλη, Βασιλάκο, Χορτάτο, Καντεράκη να βοηθούν από τη ρακέτα, ενώ η «Γιούγκο» απαντούσε με Παπαγεωργίου, Πατάγια, Τσάνταλη, Μπάντρα και Κοέν, για το ισόπαλο 36-36 του 30ου λεπτού.

Η σχετική ισορροπία έμεινε μέχρι το 38’, όπου οι «κιτρινόμαυροι» ακολουθούσαν (49-46), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο οι «κιτρινομπλέ» πήραν τον έλεγχο και οι Παπαγεωργίου, Τσάνταλης δεν άφησαν περιθώρια άλλης ανατροπής, με το 57-48 να τους δίνει τη νίκη στην πρεμιέρα τους, έστω και αν άργησαν να πάρουν μπρος.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Πατάγιας με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από την «Ριπίτ» ξεχώρισε ο Γιώργος Κονδύλης με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Συνολικά οι «γιουγκοπιασμένοι» είχαν 15/39 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 18/29 βολές, 36 ριμπάουντ (6-30), 10 ασίστ, 13 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «κιτρινόμαυρους» να τελειώνουν το ματς με 13/39 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 7/16 βολές, 46 ριμπάουντ (13-33), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Γιουγκοπιάστηκα (Σακαρέλος): Παπαγεωργίου 17, Πατάγιας 13, Τσάνταλης 11, Κοέν 10, Μπάντρας 4, Κύρκος 2, Τσέκος

RepEat (Κασιμάτης): Κονδύλης 14, Χαραλαμπίδης 9, Κασιμάτης 6, Πετεινός 4, Χορτάτος 4, Καντεράκης 4, Βασιλάκος 3, Τριανταφυλλίδης 2, Μαμάκος 2, Καπακτσής

Τι μας άρεσε περισσότερο: Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε καλό ματς, με εναλλαγές και καλύτερη ταχύτητα, οπότε κρατάμε αυτό και την ένταση που έβγαλαν οι «γιουγκοπιασμένοι» στο τέλος.