14/02/2024
Golden Steak Warriors 16 13 18 17 - 64 -
Lyonmen 15 18 10 19 - 62 -

Με γκολ φάουλ του Γιοβά οι "Steak"!

Μετά από ένα υπέροχο παιχνίδι, οι Golden "Steak" Warriors επιβλήθηκαν των Lyonmen με τελικό σκορ 64-62, στο κλειστό του ΣΕΦ, σε ένα παιχνίδι που πραγματικά το ήθελαν πολύ!

Ο Γιώργος ο Γιοβάς μπήκε με... καυτό χέρι στο ΣΕΦ και με δύο τρίποντα συνέβαλε ώστε οι Golden Steak να είναι... κολλημένοι στο σκορ με τους Lyonmen! Ο Ρεντίφης με ένα σουτ και αυτός από την περιφέρεια απάντησε στις άγριες διαθέσεις των γηπεδούχων, οι οποίοι προηγήθηκαν με 16-15 στη λήξη της περιόδου! Στο παρκέ πάτησε ο Τσούρτος και αυτό αυτομάτως σήμαινε instant σκορ για τους "λευκούς", με τους Μακρύγιαννη και Ρεντίφη να συνεχίζουν την καλή τους εμφάνιση και γράφουν το 29-33 πρώτου ημιχρόνου.

Οι Γιοβάς και Μακρής έβαλαν... τρελά τρίποντα και είχαν πρωταγωνιστικο ρόλο στην μίνι ανατροπή των "Steak", με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να χάνουν τη συγκέντρωσή τους και να προσπαθούν με ατομικές προσπάθειες των Κουκουβάκη και Ρεντίφη να επιστρέψουν ξανά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 47-43 για την παρέα του Μπαλατσούρα! Η ψυχή των φιλοξενούμενων ήταν τεράστια, κράτησαν μέχρι το τέλος το προβάδισμα και πήραν τη νίκη με το τελικό σκορ να είναι το 64-62, με τον Γιοβά να βάζει τεράστιο γκολ φάουλ 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και να δίνει το ροζ φύλλο αγώνα στους Golden "Steak" Warriors!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γιοβάς με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κουκουβάκης με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/37 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 4/10 βολές, 34 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/41 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 47 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 6 λάθη.

Golden "Steak" Warriors (Μπαλατσούρας): Τσούρτος 10, Πλακογιαννάκης 6, Τάλιας, Γιοβάς 20, Μπαλατσούρας 2, Μακρής 20, Κοντόπουλος 6.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Τζουβάνας 2, Ασημακόπουλος 8, Κουκουβάκης 22, Ρεντίφης 19, Μακρύγιαννης 8, Αντωνίου 3, Δουκέρης.

Τί μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!