11/01/2024
Lyonmen 11 19 20 11 - 61 -
Γιουγκοπιάστηκα 26 13 12 15 - 66 -

Γιουγκοπιάστηκα από ατσάλι!

Σπουδαία νίκη για την Γιουγκοπιάστηκα απέναντι στους Lyonmen με 61-66, δίνοντας τους ψυχολογία για την συνέχεια.

Τρομερό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι, μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ καταφέρνοντας να ξεφύγουν στο σκορ. Γεωργιλάς, Δεσπότης και Κορωνάκος βοήθησαν επιθετικά κάνοντας το 11-26 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανέβασαν ρυθμούς στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον Σιαμήτρο να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και να σημειώνει 7 πόντους, με τους Lyonmen να καταφέρνουν να μειώσουν στους 9 στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 30-39.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πάλι με όρεξη ώστε να κάνουν την πλήρης ανατροπή, με τους Τζιγκουνάκη και Σιαμήτρο να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα και να καταφέρνουν να μειώσουν στον πόντο.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και εκεί που οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, ανέλαβε δράση ο Σακαρέλος, ο οποίος με τα μεγάλα τρίποντα κατάφερε να δώσει ξανά μια διαφορά στην ομάδα του. Συγκινητική προσπάθεια από τον Ρεντίφη στο τέλος να σώσει την παρτίδα για τους Lyonmen, όμως ο Κορωνάκος είχε άλλη άποψη και με κρίσιμα καλάθια έδωσε την πολυπόθητη νίκη στην Γιουγκοπιάστηκα με 61-66.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σακαρέλος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σιαμήτρος με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 3/13 βολές, 20/47 δίποντα και 6/21 τρίποντα, μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 5/13 βολές, 14/38 δίποντα και 11/19 βολές, μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 14 λάθη.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Αποστολόπουλος 9, Δημητρίου 3, Κουκουβάκης 4, Ρεντίφης 17, Σιαμήτρος 17, Τζιγκουνάκης 9, Τζουβάνας 2

Γιουγκοπιάστηκα (Σακαρέλος): Γεωργιλάς 8, Δεσπότης 10, Κορωνάκος 17, Πατάγιας 11, Πουριέζης, Σακαρέλος 18, Σταμούλης, Τσεπερκάς 2

Τι μας άρεσε: Ο δυνατός ρυθμός του παιχνιδιού!