02/04/2024
Yellow Submarine 19 14 13 16 - 62 -
Patras Orlando Tragic 18 14 19 8 - 59 -

(Γ)Κάλλη, εσύ Superstar

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του φετινού Basketaki Patras, οι Yellow Submarine κέρδισαν το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στους Orlando Tragic (62-59) και έκαναν ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρωτιάς της κανονικής διάρκειας της Master League. Το ματς περιλάμβανε, ένταση, πάθος, ένα μυθικό buzzer beater και την δεύτερη διαδοχική ήττα των Tragic, για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν.

Το ματς ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικό, με τους Orlando Tragic να παίζουν εκπληκτική άμυνα πάνω στον Κάλλη στο Α' ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τον Κανατά και τον Γαλύφα μέσα στη ρακέτα, κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Πήγαν μάλιστα στην ανάπαυλα με προβάδισμα 5 πόντων (32-37) και έδειχναν να έχουν τον πρώτο λόγο.

Στην επανάληψη, οι Tragic προσέγγισαν ακόμα και διψήφιες διαφορές στο σκορ, ενώ η αποβολή του προπονητή των Submarine, Γιώργου Αγγελόπουλου, με το σκορ στο 51-57 υπέρ των Tragic, έμοιαζε να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ των Orlando. Παρόλα αυτά, με πρωταγωνιστή τον Στεφανίδη, το ''κίτρινο υποβρύχιο'' αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (59-59). Ο Μπολάνο είχε την ευκαιρία με δύο βολές να δώσει και πάλι προβάδισμα στους Tragic, όμως την σπατάλησε. Τον τελευταίο λόγο στο ματς τον είχε ο Κάλλης, ο οποίος με ένα απίθανο τρίποντο έδωσε τη νίκη στους Submarine (62-59), ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε.