06/02/2024
Γκουρούδες 14 23 19 22 - 78 -
Gran Μανάρια 23 11 18 16 - 68 -

Με μια "γκαζιά" στο φινάλε οι Γκουρούδες!

Στην κορυφή του πρώτου ομίλου της Master League βρίσκονται και μετά την ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής οι Γκουρούδες, καθώς κέρδισαν τα μαχητικά Gran Μανάρια με 78-68 στο ΓΣΠ!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τα Gran Μανάρια, καθώς με 6 πόντους του Νερούτσου, 5 του Σκληρού, 4 του Αντώνη Τσίγκου και 4 του Λιάκου, προηγήθηκαν με 14-23. Ο Μπαλαούρας με δύο τρίποντα και οι Βασιλάκης - Μελάγιες με ένα τρίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αντάλλαξαν ρόλους στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τους Γκουρούδες να βρίσκουν τα πατήματά τους και με 9 πόντους του Ντίνου Αχή, δύο νέα τρίποντα του Μπαλαούρα και ένα του Γκίκα, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού 37-34. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Καραμάνου και το τρίποντο του Καμπόλη.

Με 9 πόντους του Ντίνου Αχή, 5 του Βασιλάκη και 4 του Οικονόμου, η παρέα του Αργυράκη βρέθηκε στα μισά της τρίτης περιόδου στο +14, 52-38. Άμεσα ήρθε η απάντηση από το συγκρότημα του Καμπόλη, αφού με 6 πόντους του Καραμάνου, 4 του Νερούτσου, έμμεσο τρίποντο του Πέππα και τρίποντο Αλεξανδρίδη, πλησίασε στους 4, 56-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες πάτησαν εκ νέου γκάζι και με δράστες στην επίθεση τους Μελάγιες, Ντίνο Αχή, Βασιλάκη και Γκίκα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 78-68! Για τους Ασπροπυργιώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Καραμάνος και Καμπόλης με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 15/37 δίποντα και 14/36 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 5 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/5 βολές, 29/52 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson MVP των Γκουρούδων ο Ντίνος Αχής με 24 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 7/11 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τα Gran Μανάρια ο Καραμάνος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 9/15 δίποντα, ενώ πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Γκουρούδες (Αργυράκης): Αχής 24 (2), Μπαλαούρας 12 (4), Γκίκας 7 (2), Μελάγιες 15 (4), Βασιλάκης 14 (2), Οικονόμου 6

Gran Μανάρια (Καμπόλης): Τσίγκος 6, Λιάκος 6, Σκληρός 9 (1), Καραμάνος 18, Νερούτσος 14, Αλεξανδρίδης 3 (1), Ηλίας, Καμπόλης 7 (1), Καραμπούλας 2, Πέππας 3

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!