28/09/2019
Lyonmen 20 18 16 15 - 69 -
Athens Bucks 16 13 14 9 - 52 -

«Γκάζωσαν» στην επανάληψη οι Lyonmen!

Δύο έκαναν τις νίκες τους στο Basketaki Cup οι Lyonmen αφού επικράτησαν των Athens Bucks με 69-52 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κολωνού.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Οι Lyonmen ήταν ένα… «κλικ» καλύτεροι και με δράστες τους Χατζηαράπη, Δημητρίου και Τσιάκα προηγήθηκαν με 20-16. Για τους φιλοξενούμενους, οι Δανιάς και Γιουρνάς ήταν αυτοί που τράβηξαν το… κουπί στην επίθεση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Lyonmen διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στα καλάθια των Χατζηαράπη, Τσιάκα και Τζουβάνα, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς απάντηση, με το δίδυμο Γιουρνά – Ζώταλη να κάνει την διαφορά στην επίθεση (31-29). Μετά το time out που κάλεσε ο κόουτς Ψυχογιός, οι «Λέοντες» έτρεξαν ένα μίνι σερί 7-0 και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 38-29.

Οι Athens Bucks στην επανάληψη προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, με τον Χάλαρη να έρχεται από τον πάγκο να σημειώνει σημαντικά καλάθια, όμως οι γηπεδούχοι έδειχναν διατεθειμένοι να «καθαρίσουν» την μπουγάδα. Έτσι λοιπόν, με μπροστάρη τον αρχηγό, Κώστα Δημητρίου, εκτόξευσαν την διαφορά στο +11 (54-43) και απέκτησαν ψυχολογία εν όψει τετάρτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και με πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Οι Athens Bucks βασίστηκαν στις ατομικές ενέργειες του Σπυριδώνη και του Δανιά, όμως η διαφορά παρέμενε σταθερά στο +20. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 69-52, με τους γηπεδούχους να «διπλασιάζουν» τις νίκες τους και να αυξάνουν τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Τσιάκας με 12 πόντους (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δανιάς με 14 πόντους (6/13 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 23/50 δίποντα (46%), 6/13 τρίποντα (46,2%) και 5/12 βολές (41,7%). Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/42 δίποντα (35,7%), 4/11 τρίποντα (36,4%) και 10/17 βολές (58,8%). Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Lyonmen (Ψυχογιός): Τσιάκας 12 (2), Χατζηαράπης 14 (1), Ηλιόπουλος 2, Ερμίδης 2, Καραμπάτσος 6, Φραντζέσκος 10 (2), Νικηφόρος 6, Δημητρίου 11 (1), Τζουβάνας 6.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 8 (1), Αγγέλου, Γκορίτσας 4, Σπυριδώνης 7, Χάλαρης 4, Δανιάς 14, Γιουρνάς 15 (3), Αμανατίδης 2, Κορομηλάς.

Τι μας άρεσε: Το δυναμικό δεύτερο ημίχρονο των νικητών και η πολυφωνία που είχαν στην επίθεση.