01/04/2024
New World Fix 12 16 19 3 - 50 -
West Kings 16 13 22 16 - 67 -

Άμυνα και "γκολ" ισοφάρισης από τους West Kings!

Σε τρίτο παιχνίδι θα λύσουν τις διαφορές τους οι West Kings με τους New World Fix για μια θέση στο Betsson Final Four της Elite League, καθώς στο δεύτερο ματς το συγκρότημα του Μαρφαντά επιβλήθηκε εύκολα με 50-67!

Απόλυτα προσεκτικές εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς έγιναν μόλις 2 λάθη, με τους West Kings να προηγούνται με 12-16, χάρη σε 5 πόντους του Βήττα, άλλους τόσους του Μπονάτσου και 4 του Γεωργούση. Το δίδυμο Βαμβακούση - Ζωιτού ηγήθηκε της επίθεσης των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Ζωιτό να εκτελεί δύο φορές από την περιφέρεια και μαζί με τους 6 πόντους που πέτυχε ο Βαμβακούσης, έβαλαν τους New World Fix στο +3, 25-22, 4:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι φιλοξενουμένων ήταν καλύτεροι στα σημεία και με τους Μπονάτσο και Γεωργούση να έχουν από 6 πόντους ο καθένας, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 28-29!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε, με τις επιθέσεις να πετούν φωτιές και το συγκρότημα του Μαρφαντά βρέθηκε για πρώτη φορά στο +7, 44-51, με τον Δακουτρό να πετυχαίνει 8 πόντους και τους Σταυρούλη - Γεωργούση να συνδράμουν από 5 πόντους έκαστος. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 47-51, διαμόρφωσε για λογαριασμό της ομάδας του Τασιούδη  ο Ρωμοσιός από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα ο ίδιος, αλλά και ο Ζωιτός είχαν από 5 πόντους έκαστος. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Fix είδαν τον Diallo να χρεώνεται με τέταρτο φάουλ και να κάθεται για ώρα στον πάγκο. Σκορ τρίτης περιόδου 47-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Βασιλιάδες" δεν άφησαν σε κανένα σημείο στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με 16-3 επιμέρους σκορ και δράστες στην επίθεση τους Σταυρούλη, Κάρμα και Γεωργούση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 50-67. Σαν να μην πέρασαν ποτέ στο παρκέ στο φινάλε οι γηπεδούχοι και έτσι ηττήθηκαν με κατεβασμένα τα χέρια, με τον Βαμβακούση να βάζει τους 3 πόντους της ομάδας του.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Ζωιτός με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 3/8 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των West Kings ο Σταυρούλης με 11 πόντους, αγγίζοντας το triple-double με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ έκλεψε 2 φορές και είχε 1 τάπα.

New World Fix (Τασιούδης): Ζωιτός 15 (2),  Santaniello 4, Λογγίτσης 2, Ρωμοσιός 8 (2), Diallo 8, Παναγιωτάκης, Βαμβακούσης 13, Ζαμπέτης

West Kings (Μαρφαντάς): Σταυρούλης 11, Γεωργούσης 17 (3), Δακουτρός 13 (2), Κυρμίζογλου, Κάρμας 4, Μπονάτσος 13, Βήττας 9, Κωστούλας

Τι μας άρεσε: Η τρομερή προσήλωση των West Kings στην άμυνα, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο που δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Fix!