06/11/2022
Reddicolo 6 17 14 14 - 51 -
Σκόρπιοι BC 13 10 19 10 - 52 -

"Γκρανγκινιολική" νίκη για Σκόρπιους!

Μια φανταστική αναμέτρηση διεξήχθη στο κλειστό του ΣΕΦ το βραδάκι της Κυριακής, με τους Σκόρπιους να παίρνουν τη μεγάλη νίκη με φλόουτερ του Μιχαλόπουλου με τελικό σκορ 51-52, απέναντι στο Reddicolo!

Χαμηλό το σκορ παρά το υψηλό τέμπο στις αρχές της αναμέτρησης, με τον Τέγο να ξεχωρίζει με την παρουσία του στο ποστ, τον Μιχαλόπουλο να σκοράρει και τους Σκόρπιους να προηγούνται με 6-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ράδο να προσπαθεί από την περιφέρεια για Reddicolo.

Καλή κυκλοφορία της μπάλας για τους γηπεδούχους στη συνέχεια και προσπάθεια να περάσει η μπάλα στον Γεωργακόπουλο. Η είσοδος του Δήμου έδωσε άμεσο σκορ στους Σκόρπιους, οι οποίοι έχασαν το ευρύ προβάδισμα όμως, καθώς ο σκόρερ των γηπεδούχων Ποντικός πήρε μπρος και το ημίχρονο έκλεισε στο ισόπαλο 23-23.

Οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να τροφοδοτήσουν τον Τέγο και δεν το μετάνιωσαν, με τον Χειράκη να βοηθά για το εκ νέου προβάδισμα. Ο Γεωργακόπουλος ήταν καλός και στήριξε τις προσπάθειες του Reddicolo στην τρίτη περίοδο, η οποία έκλεισε στο 37-42 για Σκόρπιους.

Δύο τρίποντα του... καυτού Τζαφόλια έφεραν το παιχνίδι στα ίσα σε ένα πραγματικά αμφίρροπο παιχνίδι, με αυτούς που χαμογελούν στο τέλος να είναι οι Σκόρπιοι με τελικό σκορ 51-52, έπειτα από φλόουτερ του Μιχαλόπουλου λίγο πριν το τέλος!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Ασπρούλης με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Reddicolo ξεχώρισε ο Μαρίνος Γεωργακόπουλος με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/34 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/16 βολές, 31 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/55 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 6/12 βολές, 53 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.

Reddicolo (Γεωργακόπουλος): Ράδος 7, Ποντικός 11, Μαφίδης 10, Γεωργακόπουλος 9 (10 ριμπ.), Φωτεινάκης 6, Τζαφόλιας 6, Αναγνώστου 2.

Σκόρπιοι B.C (Χειράκης): Βεζυράκης, Μιχαλόπουλος 6, Χειράκης Δ. 11, Ασπρούλης 13, Τέγος 12 (14 ριμπ.), Καρπούζας 2, Μέτσο, Δήμου 6, Σαραντάρης, Χειράκης Ν. 2.

Τί μας άρεσε : Εξαιρετικός αγώνας που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ!