Pink Flamingos 14 21 11 15 - 61 -
Saint Pauli 16 11 6 12 - 45 -

"Γκρέμισαν" την Saint Pauli από την κορυφή οι Pink Flamingos!

Τέλος στο νικηφόρο σερί της Saint Pauli έβαλαν οι Pink Flamingos επικρατώντας εύκολα στο Μαζαράκη το Σάββατο το βράδυ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι γηπεδούχοι έκαναν δυναμικό φινάλε ωστόσο και προηγήθηκαν με 35-27. Ο Γκαλάς ήταν αυτός που κυριάρχησε στο ζωγραφιστό, μαζεύοντας αρκετά ριμπάουντ και βάζοντας καλάθια σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, ενώ οι Ζαχαρόπουλος και Ματζουρίδης βοήθησαν κι αυτοί σημαντικά με τα καλάθια τους. Ο Λεμονίδης ήταν αυτός που τράβηξε το κουπί στην επίθεση της Saint Pauli, με τους Μπόζιο και Πιτένη να τον ακολουθούν σε απόδοση.

Με ψυχολογία από το εξαιρετικό φινάλε του ημιχρόνου, οι Flamingos κυριάρχησαν στο παρκέ και με πολυφωνία στην επίθεση εκτόξευσαν την διαφορά στο +13 (46-33), τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 11-6. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους φιλοξενούμενους, που ήταν αρκετά άστοχοι, κάνοντας ταυτόχρονα πολλά λάθη.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να διευρύνουν το προβάδισμά τους, με τους Ζαχαρόπουλο, Λαμπρινό και Γκαλά και να φτάνουν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη. Η ομάδα του Καραμπά παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών στο τέταρτο δεκάλεπτο και γνώρισε δίκαια την ήττα, σ' ένα παιχνίδι που θα θελήσει να ξεχάσει γρήγορα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζαχαρόπουλος με 15 πόντους (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 5/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/40 δίποντα, 4/14 τρίποντα και 15/24 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/48 δίποντα, 3/18 τρίποντα και έδωσαν 6/11 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Αντωνόπουλος 9 (1), Γεωργακόπουλος, Γκαλάς 11, Ζαχαρόπουλος 15 (2), Κάτσουλας, Λαμπρινός 6, Ματζουρίδης 18 (1), Μπουράνης 2, Τασσόπουλος

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμπάς 2, Λεμονίδης 15 (1), Μπόζιος 7 (1), Παναγόπουλος 3, Πιτένης 7, Τζεβελεκίδης 11 (1), Τζοβάρας, Τσιχριτζής

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο των Flamingos. Ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πάτησαν γκάζι και... δεν κοίταξαν πίσω ξανά.