06/07/2021
Gladiators 11 16 16 19 - 62 -
Limoges 10 16 17 15 - 58 -

Gladiators έτοιμοι για όλα!

Το βράδυ της Δευτέρας 5, Ιουλίου στο Basketaki Arena , οιGladiators εμφανίστηκαν με μόλις έξι παίκτες στο παρκέ, κατέθεσαν ψυχή και έκαναν την έκπληξη επικρατώντας με 62-58 της Limoges.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Μονομάχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις με Μισιχρόνη (4), Αρτεμάκη(4) και τρίποντο του Ρούσσου, ενώ για την Λιμόζ, Καραμούζας με 5 , Δαβιλάς και Μπίλης με τρίποντο την είχαν σε απόσταση αναπνοής (11 – 10).

Στη δεύτερη περίοδο οι Gladiators με Μισιχρόνη(4) , Βέλλη και Πρίτσο προσπάθησαν να ανοίξουν την διαφορά, αλλά η αντίδραση της Λιμόζ ήταν άμεση! Tρούσας(2τρ.), Σιφναίος(5) και Μπραντίτσας ξεκίνησαν να σκοράρουν δινοντας προβάδισμα 19 – 24. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως οι γηπεδούχοι με τον Βέλλη να πασάρει και τους Αρτεμάκη, Μισιχρόνη να σκοράρουν πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27 – 26.

Το καλό ξεκίνημα στην Τρίτη περίοδο για τους Μαχητές με τον Αρτεμάκη να κάνει πάρτι(7) έκανε το σκορ 34 – 27. Η ομάδα του Μπατίστα αντέδρασε και με Δαβιλά, Μπιλή και Σιφναίο έφεραν το ματς στα ίσια 34 – 34. Αρτεμάκης, Βέλλης , Μισιχρόνη από την μία και Καραμούζας, Δαβιλάς , Τρούσας από την άλλη εκαναν το σκορ (43-43).

Μπαίνοντας στην τετάρτη περίοδο η Λιμόζ επιτέθηκε με Σαμπάνη(4)και Βασιλόπουλο για το 43 – 49. Μισιχρόνης και Πρίτσος έκαναν το 50-49 για να έρθουν Δαβιλάς με τρίποντο και Σιρόγλου με βολές να κάνει το 50 – 54. Στα τρία λεπτά που απέμεναν για την λήξη, οι Gladiators κατέθεσαν ψυχή!! Ισοφάρισαν με τρίποντο του Βέλλη και με τις βοήθειες από Αρτεμάκη και Πρίτσο κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη. Στους φιλοξενούμενους δεν έφτανε το τρίποντο του Σταμάτη κι ετσι το τελικό 62 – 58 έκανε χαρούμενους τους Μονομάχους!

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Αρτεμάκης με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Δαβιλάς με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ , 1 κόψιμο και 2 κλεψίματα.

Οι Gladiators είχαν 22 / 42 δίποντα, 3 / 16 τρίποντα, 9 / 17 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Η Limoges είχε 14 / 36 δίποντα, 7 / 37 τρίποντα, 9 / 22 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Gladiators (Αρφαράς): Βέλλης 10(6ρ,5ας.),Μισιχρόνης 16(9ρ,4ας.),Αρφαράς, Πρίτσος 9(8ρ.), Ρούσσος 3(6ρ,3ας.), Αρτεμάκης 24(11ρ.).

Limoges (Ευριπιώτης): Συρόγλου 2 (6ρ.),Δαβιλάς 12, Μπραντίτσας 3(3ας.), Σιφναίος 7, Σαμπάνης 5, Τρούσας 9, Σταμάτης 5(7ρ.), Μπίλης 4, Καραμούζας 9(8ρ.), Βασιλόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Ο δαιμονιώδης ρυθμός του παιχνιδιού.