18/01/2020
Gladiators 23 12 22 18 - 75 -
Titans 13 18 10 10 - 51 -

Gladiators for coach P!

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Gladiators, καθώς σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την όγδοη αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League επικράτησαν εύκολα των Titans με 75-51, με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον 2-6 ρεκόρ και την νίκη να αφιερώνεται στον κόουτς Πρίτσο!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Gladiators στο παιχνίδι, καθώς με προσωπικό show του Τσακίρη με 10 πόντους και άξιο συμπαραστάτη του τον Μισιχρόνη και 5, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 23-13. Στα πρώτα λεπτά το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων τραβούσαν οι Λαδόπουλος και Ηλιαδάκης με 8 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Με εύστοχες προσπάθειες των Ρούσσου και Πρίτσου από μέση απόσταση, οι γηπεδούχοι έφτασαν την διαφορά στους 13, 28-15, 6:00 για την ανάπαυλα. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι Titans πάτησαν γκάζι και έτρεξαν 14-0 σερί, προσπερνώντας με 28-29, μετά από 9 ακόμη πόντους του Ηλιαδάκη και τρίποντο του Μπαμπάτσικου. Τελικά οι Μονομάχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 35-31, με τους Πέππα και Τσακίρη να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Gladiators κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο στο +16, 57-41, χάρη σε τρεις τρίποντες βόμβες του Τσακίρη, 6 πόντους του Παναγόπουλου και 5 του Μισιχρόνη. Λίγα πράγματα επιθετικά σε εκείνο το διάστημα για τους “Τιτάνες”, με τον Πίστη να ξεχωρίζει με τους 5 πόντους που έβαλε. Σκορ τρίτης περιόδου 57-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η αρμάδα του απόντα George Pritsou δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και με τους Ρούσσο (7π), Τσακίρη (6π) και Πέππα (5π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 75-51. Για τους Titans στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λαδόπουλος (6π), Πίστης (2π) και Ηλιαδάκης (2π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 21/46 δίποντα και 10/31 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/16 βολές, 17/56 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp των Gladiators ο Τσακίρης με 28 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/6 δίποντα και 7/14 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Titans ο Ηλιαδάκης με 16 πόντους (double-double), έχοντας  2/6 βολές, 4/14 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 7 λάθη και είχε 2 τάπες.

Gladiators (Τσακίρης): Πέππας 10 (1), Πρίτσος 6, Τσακίρης 28 (7), Μισιχρόνης 10 (1), Ρούσσος 13 (1), Παναγόπουλος 6, Χαϊμαλάς 2

Titans (Ηλιαδάκης): Αλεφραγκής 2, Ηλιαδάκης 14 (2), Καρατσόλης 2, Πίστης 9, Σακκάς 2, Μπαμπάτσικος 3 (1), Καραγεωργάκης 1, Λαδόπουλος 16

Τι μας άρεσε: Τόσο το επιθετικό κρεσέντο του Τσακίρη, όσο και το ωραίο μπάσκετ που έπαιξαν οι Gladiators!