22/04/2023
Indians 6 15 12 16 - 49 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 14 7 10 17 - 48 -

"Γλυκιά" ήττα για τους Bets!

Την πιο γλυκιά τους ήττα γνώρισαν στο Athens Sports Hall από τους Indians οι Brooklyn Bets, καθώς υπερασπίστηκαν το +5 του πρώτου αγώνα και πήραν το εισιτήριο για την Master League.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι, αφού με καλάθια των Μουχίμογλου, Αγγελόπουλου και Αγρέβη, προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 6-14. Οι Indians κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, παρουσίασαν επιθετικό πρόβλημα και βρέθηκαν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "Ινδιάνοι" ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, "έσφιξαν" την άμυνά τους, πήραν σκορ από τους Δημάδη, Μπαλτά και Σταυρόπουλο και ισορρόπησαν την κατάσταση στο τέλος του ημιχρόνου (21-21). Για τους φιλοξενούμενους που "κόλλησαν" στην επίθεση, οι Ρούσσος και Κουρούμαλης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες "έσφιξαν" για τα καλά, το παιχνίδι είχε πολύ τακτική και το ντέρμπι κρατούσε για τα καλά. Οι γηπεδούχοι όντας καλύτεροι στις λεπτομέρειες προηγήθηκαν με 33-31 χάρη στα καλάθια των Μπακάλη και Δημητρίου και μπήκαν στο... κυνήγι της πρόκρισης. Οι Bets με Αγρέβη και Μουχίμογλου τα πήγαιναν εξαιρετικά και έχοντας ως προίκα το +5 του πρώτου αγώνα, μπήκαν σαν φαβορί στο τέταρτο δεκάλεπτο.

"Φωτιά" στην αναμέτρηση έβαλαν οι Indians στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς με καλάθια των Πουλοκέφαλου, Κασιμάτη και Μπαλτά προηγήθηκαν με +7, αποκτώντας παράλληλα σκορ πρόκρισης. Η ομάδα του Παναγιώτου μετά το time out που κάλεσε εσπευσμένα, έβγαλε αντίδραση, σκόραρε με τον Αγρέβη, έπαιξε καλή άμυνα στο τέλος και με όπλο το +5 του πρώτου αγώνα πήρε την άνοδο για την Master League, παρά την ήττα με 49-48. Η ομάδα του Μήνα έφτασε κοντά σε μια σπουδαία ανατροπή, όμως κάποιες λάθος επιλογές στο τέλος, τις στέρησαν την άνοδο και την πρόκριση στα προημιτελικά.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπακάλης με 18 πόντους (7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/33 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 4/14 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/35 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 19/33 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Indians (Μηνάς): Βασιλάκος, Δημάδης 3 (1), Δημητρίου 4 (1), Ζήσης, Κασιμάτης 7 (1), Μαμάκος, Μητσάκος, Μπακάλης 18 (1), Μπαλτάς 12, Πουλοκέφαλος 3 (1), Σταυρόπουλος 2, Φαραός

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 10, Αγρέβης 9, Δαραμούσκας, Θεοδωρόπουλος 9, Κουρούμαλης 5, Μουχίμογλου 7 (2), Μπαμπάτσικος 2, Ρούσσος 2, Χουσέας 4 (1)

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια που κατέβαλαν οι "Ινδιάνοι" για να φέρουν "τούμπα" την σειρά και η ψυχραιμία που έδειξαν οι Bets στα τελευταία λεπτά.