09/03/2024
Skroutz 5 5 11 15 - 36 -
Trelakers 11 17 6 11 - 45 -

Γλυκοκοιτάζουν την πρώτη θέση οι TreLakers!

Με τον αέρα της νέα εμφάνισης, οι TreLakers ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, βρίσκοντας γρήγορα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Εξαιρετικός Γκορίτσας ξεκίνησε καλά βάζοντας 7 πόντους και δίνοντας διαφορά έξι πόντων στην ομάδα του. Για τους γηπεδούχους συνδέθηκε από μακριά ο Καντιδάκης κρατώντας κοντά την ομάδα του στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 5-11.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να κάνουν πιο επιθετική την άμυνα τους, καταφέρνοντας να κρατήσουν στους αντιπάλους τους χωρίς σκορ για αρκετή ώρα. Δεν πήγαν πίσω επιθετικά οι TreLakers, όντας  ιδιαίτερα εύστοχοι σε σουτ μέσης απόστασης. Ο Τσουκνιδής ξεχώρισε στην δεύτερη περίοδο με 7 πόντους, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 10-28.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να επιστρέψουν στο παιχνίδι και κατάφεραν να περιορίσουν τους TreLakers. Στο επιθετικό κομμάτι ανέλαβαν δράση Μητσοτάκης και Κοντιδάκης μειώνοντας για την ομάδας τους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο 21-34.

Η πίεση για την ανατροπή συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το Skroutz να βρίσκει λύσεις επιθετικά με τους ίδιους πρωταγωνιστές μειώνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά. Πολύ δύσκολα οι έμπειροι TreLakers θα μπορούσαν να χάσουν αυτό το παιχνίδι, καθώς είχαν κάνει την μισή δουλειά από το πρώτο ημίχρονο. Στα τελευταία λεπτά βγήκε μπροστά ο Γκορίτσας και με κρίσιμα καλάθια απλοποίησε την κατάσταση, με τους μωβ να επικρατούν με 36-45.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσουκνιδής με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καντιδάκης με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Skroutz (Ξένος): Αυγουλής, Δούμας 2, Καντιδάκης 13, Μερεμέτης 8, Μητσοτάκης 11, Ξένος 2

TreLakers (Βαρθαλίτης): Βαρθαλίτης 5, Γκορίτσας 9, Γώγος, Ζέρβας 7, Μαυρόπουλος 9, Σγούρος 4, Τσουκνιδής 11

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του παιχνιδιού!