11/01/2024
Τα Βουνά 9 22 16 12 - 59 -
Net Reapers 7 12 5 32 - 56 -

Γλίτωσαν το χαρακίρι τα Βουνά και πήραν σημαντική νίκη

Με μπόλικο άγχος έκαναν ποδαρικό στο 2024 τα Βουνά, όταν και μετά από ένα δραματικό παιχνίδι κόντρα στους Net Reapers έχασαν διαφορές 20+ πόντων, όμως στην τελευταία περίοδο ήπιαν... θάλασσα και τελικά πήραν μια πολύ δύσκολη νίκη (59-56). Με αυτή τη νίκη οι ''ροσομπλού'' προσεγγίζουν ξανά τις πρώτες θέσεις, ενώ οι Net Reapers έμειναν στην εξαιρετική προσπάθεια που κατέβαλλαν στο φινάλε, η οποία δεν στάθηκε αρκετή.

Οι τυπικά γηπεδούχοι, με κορυφαίους τους Βαφειάδη και Παναγιώτη Λιόλιο μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και μετά την μέτρια Α' περίοδο (9-7), έκαναν ένα εξαιρετικό επιθετικά Β' δεκάλεπτο, το οποίο τους έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ. Με πληθώρα λύσεων και πολύ καλές επιθετικές επιλογές, τα Βουνά πραγματοποίησαν ένα επιμέρους σκορ 22-12 στην δεύτερη περίοδο και έκλεισαν το ημίχρονο στο +12 (31-19), δείχνοντας πως έχουν το πάνω χέρι για το ροζ φύλλο.

Στην επανάληψη, τα Βουνά συνέχισαν να παίζουν πολύ καλό μπάσκετ και με ένα ακόμα κυριαρχικό Γ' δεκάλεπτο, με φοβερή άμυνα, δέχτηκαν μόλις 5 πόντους και έστειλαν την απόσταση στο +23 (47-24), κάνοντας πολλούς να πιστέψουν πως τα πάντα είχαν κριθεί. Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, οι Net Reapers δεν παράτησαν το ματς και λίγο έλειψε να φτάσουν σε μια επική ανατροπή. Μίχος και Αγγελίνας κυνήγησαν τα... απίθανα για την ομάδα τους και σε συνδυασμό με την χαλαρότητα των Βουνών, που πίστεψαν πως το ματς είχε τελειώσει, το ματς έγινε ντέρμπι. Τελικά, παρά το 12-32 επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η προσπάθεια για τους Reapers έμεινε ημιτελής και τα Βουνά πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη, με το τελικό 59-56 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε o Παναγιώτης Λιόλιος, που είχε πληθωρική παρουσία με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.