26/10/2020
Sun City Spurs 13 10 3 9 - 35 -
Λύκοι 10 12 7 4 - 33 -

Γλίτωσαν στο τέλος οι Sun City Spurs!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Sun City Spurs λύγισαν τους Λύκους με 35-33 και έκαναν το 3/3 στον έβδομο όμιλο της D2-League!

Με τους Δρόσο και Καχριμάνη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, οι Λύκοι προηγούνταν με 5-8 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου ανέβαλε δράση ο Μαγγωνάκης και με 11 δικούς του πόντους, έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 13-10!

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Χριστόπουλου να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 23-22, μετά από τρίποντο του Σιρινίδη και 3 πόντους του Κουκούλη. Τους Λύκους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Κολυτός και Κέντρος με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με το συγκρότημα του Πλιάτσικα να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 26-29, έπειτα από τρίποντο του Κούβελα και βοήθειες των Κέντρου – Σάββα. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμειναν τα Σπιρούνια σε εκείνο το διάστημα, με τον Μαγγωνάκη να βάζει δύο βολές και τον Σιρινίδη μια. Σκορ τρίτης περιόδου 26-29!

Μάχες σώμα με σώμα παρακολουθήσαμε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Κουκούλη και 4 του Μαγγωνάκη, οι Sun City Spurs κατάφεραν να πάρουν την δύσκολη νίκη με 35-33. Δεν μπόρεσαν οι Λύκοι να φτάσουν στο μεγάλο διπλό, καθώς ξέμειναν από δυνάμεις, με τους Κέντρο και Καχριμάνη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας στα τελευταία λεπτά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/13 βολές, 8/43 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/13 βολές, 10/45 δίποντα και 1/22 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Μαγγωνάκης με 17 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/5 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τους Λύκους ο Κέντρος με 10 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 2/5 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Sun City Spurs (Χριστόπουλος): Γιουλούντας, Μαγγωνάκης 17 (3), Σιρινίδης 4 (1), Νίτσικας, Κουκούλης 8 (1), Ντεντόπουλος 2, Χαραλαμπόπουλος 2, Μπαγετάκος, Μπόζας 2, Σαπουντζής

Λύκοι (Πλιάτσικας): Σάββας 4, Αρβανίτης, Κούβελας 5 (1), Κέντρος 10, Δρόσος 2, Καχριμάνης 8, Κολυτός 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για το ροζ φύλλο αγώνα!