14/10/2023
AlsoupoLions 12 12 11 12 - 47 -
Brooklyn Nerds 6 20 11 11 - 48 -

Γλίτωσαν στο… τσακ οι Brooklyn Nerds!

Σε ματς που «έσπασαν καρδιές» οι Brooklyn Nerds ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο φινάλε παίρνοντας τη νίκη με 47-48 επί των AlsoupoLions. Το παιχνίδι είχε απίστευτη εξέλιξη στο φινάλε, με τον Ζαμπούρα να σκοράρει 1,3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν μία «ανάσα» από τη νίκη, αλλά το καλάθι του Βενιζέλου ήταν εκπρόθεσμο. Αυτή ήταν η 2η νίκη των Brooklyn Nerds στο πρωτάθλημα (2-2), με τους AlsoupoLions να γνωρίζουν την 2η ήττα τους (3-2).

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με τον Αγαπητό να κάνει καλό ξεκίνημα. Ο Παπαντωνόπουλος, από την άλλη, βρήκε καλάθια που κράτησαν κοντά την ομάδα του, ωστόσο οι AlsoupoLions έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6(12-6).

Οι Nerds «πάτησαν γκάζι» στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασαν στο προσπέρασμα για το 14-16. Ο Φορτσάτος ήρθε από τον πάγκο και έδωσε πολύτιμες λύσεις επιθετικά για τους φιλοξενούμενους, που είδαν τους αντιπάλους τους να ισοφαρίζουν σε 22-22, αλλά μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου πήραν ξανά το προβάδισμα, με το σκορ να δείχνει 24-26.

Οι δύο ομάδες δεν επέστρεψαν καλά έπειτα από την διακοπή και τους πήρε λίγη ώρα να βρουν καλάθι. Ο Παπαντωνόπουλος, μετά από κάτι παραπάνω από τρία λεπτά, σκόραρε για το 24-28, ενώ οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν τεσσεράμισι λεπτά για να βρουν το πρώτο τους καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αγαπητό να γράφει το 26-29. Ο Τσιούτσιας ανέβασε την απόδοσή του και προσπάθησε να δώσει τα ηνία στην ομάδα του, αλλά αυτό δεν έγινε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Brooklyn Nerds παρέμειναν μπροστά, αλλά η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν μόλις 2 πόντοι (35-37).

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο μέχρι τα τελευταία λεπτά και εκεί έγινε το… έλα να δεις! Ο Τσιφτσής με τρίποντη εκτέλεση έδωσε το προβάδισμα στους AlsoupoLions με 47-46. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με ψυχραιμία και ο Ζαμπούρας με δικό του καλάθι 1,3 πριν το φινάλε έγραψε το 47-48. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν το 4ο φάουλ τους στην επόμενη φάση, αλλά το χρονόμετρο έδειχνε πως απέμενε μόλις ένα δέκατο του δευτερολέπτου. Στην επαναφορά ο Βενιζέλος σκόραρε με alley oop, αλλά ο χρόνος είχε εκπνεύσει και έτσι οι Brooklyn Nerds ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη με 47-48.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ζαμπούρας με 14 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 9 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους AlsoupoLions ξεχώρισε ο Εμμανουήλ Αγαπητός με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι AlsoupoLions είχαν 13/39 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 3/9 βολές, 35 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 12 κλεψίματα και 10 λάθη. Οι Brooklyn Nerds τελείωσαν το ματς με 14/49 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 11/19 βολές, 58 ριμπάουντ, όπως και 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ.

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αγαπητός 10(8ρ.), Βενιζέλος 8(4ρ.), Κατσαχνιάς 6(4ρ.), Μαγκώνης, Μαρκέτος 4(1ρ.), Πάτας 8(7ρ.), Τσιούτσιας 6(5ρ.), Τσιφτσής 5(6ρ.)

Brooklyn Nerds (Φορτσάτος): Γιαννουλάκης 2(7ρ.), Ζαμπούρας 14(9ρ.), Κοντορουχάς 4(8ρ.), Κόσσυβας 4(8ρ.), Λιατόπουλος, Παπαναστασίου 4(7ρ.), Παπαντωνόπουλος 8(10ρ.), Φορτσάτος 10(8ρ.), Χωριανόπουλος 2(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του παιχνιδιού.