18/12/2019
Remal Madri 13 13 14 6 - 46 -
Panzerakia 8 13 12 12 - 45 -

Γλίτωσαν στο «τσακ» τα Ρεμάλια!

Η Remal Madri ήταν συνεχώς μπροστά και έφτασε μέχρι το +9 στο 25’, όμως μάλλον κάπως… υποτίμησε τα Panzerakia που είχαν πολλές απουσίες και οι «κίτρινοι», με το πάθος που έβγαλαν, λίγο έλειψε στο φινάλε να «κλέψουν» τη νίκη, όμως δεν σκόραραν στο τελευταίο τρίλεπτο και τα Ρεμάλια έκαναν έστω και δύσκολα το 5-2 (στο 2-5 τα «πάντσερ»).

Με τις νέες, πανέμορφες, μωβ εμφανίσεις τους, τα Ρεμάλια μπήκαν στο ματς με… «royal» διάθεση και αφού είδαν τον Ηλία Φανουργιάκη να τρέχει σαν παλαβός σε όλο το παρκέ και να σκοράρει για τα Παντσεράκια (6-8 στο 6’), πήραν το πάνω χέρι και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 13-8, με τους Σιδέρη, Παπαϊωάννου και Δημητρίου να βρίσκουν στόχο.

Με χαρακτηριστική δυσκολία, στη δεύτερη περίοδο, η Remal κράτησε το προβάδισμά της, αλλά παρότι έβαλε στη λίστα και άλλους σκόρερ (Πολύδωρο, Αγγελή, Ρηγόπουλο), έβλεπε τους ελλιπέστατους «κίτρινους» να πιέζουν πολύ στην άμυνα και να ακολουθούν με τους Ηλία Φανουργιάκη, Πάλλα και τα αδέρφια Πάγκαλου, διαμορφώνοντας το 26-21 του ημιχρόνου.

Η ταχύτητα του Παπαϊωάννου και η συνεργασία των Σιδέρη, Πολύδωρου, Αγγελή, έφερε τους «μωβ» στο +9 στο τρίτο δεκάλεπτο (34-25 στο 24’), αλλά και πάλι τα «πάντσερ» βρήκαν τρόπο να πλησιάσουν, αφού οι φωνές του κόουτς «Μπου» (είναι πλέον στην Αθήνα και θα ακολουθεί την ομάδα όποτε μπορεί) έπιασαν τόπο και οι Πάλλας, Δημήτρης Πάγκαλος, Ηλίας Φανουργιάκης μείωσαν στο 34-30 (στο 25’), που όμως δεν κράτησε για πολύ, με τους Πρίφτη και Σιδέρη να κάνουν το 40-33 στο τέλος του 30ου λεπτού.

Οι πολλές ελλείψεις των «κίτρινων» και η σιγουριά ότι το ματς είναι «ευκολάκι», μάλλον έδωσαν στα Ρεμάλια υπερβολική σιγουριά και στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν μεγάλη δυσκολία να σκοράρουν, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μπουν στο παιχνίδι για τα καλά οι φιλοξενούμενοι και να γυρίσουν το ματς στο 37’ (44-45), κάτι που τελικά δεν διατηρήθηκε, αφού δεν έβαλαν άλλο σουτ μέχρι το φινάλε και η Remal βρήκε τρόπο να ευστοχήσει σε ένα δίποντο και να πάρει τη νίκη με το 46-45.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Παπαϊωάννου με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τα «πάντσερ» ξεχώρισε ο Τζώρτζης Πάλλας με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι «μωβ» είχαν 12/34 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 7/11 βολές, 46 ριμπάουντ (7-39), 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 23 λάθη, με τους «κίτρινους» να τελειώνουν το ματς με 16/60 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 4/15 βολές, 46 ριμπάουντ (17-29), 10 ασίστ, 14 κλεψίματα και 10 λάθη.

Remal Madri (Κοντέλλης): Παπαϊωάννου 18, Σιδέρης 8, Πολύδωρος 5, Αγγελής 5, Ρηγόπουλος 4, Δημητρίου 3, Πρίφτης 3, Καμολίκης, Δαβιδέλης, Κουσιορής

Panzerakia (Χριστόπουλος – Σακελλαρίου): Πάλλας 14, Η. Φανουργιάκης 13, Λ. Πάγκαλος 10, Δ. Πάγκαλος 6, Σ. Φανουργιάκης 2, Παπαδόπουλος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το πείσμα των «παντσερακίων» να γυρίσουν το παιχνίδι, με όσες αντοχές είχαν, αλλά και οι νέες μωβ εμφανίσεις των Ρεμαλιώνε, που δεν γινόταν να μην είναι γούρικες στην πρώτη επίσημη παρουσίασή τους!