06/12/2021
Draft Fathers 5 4 17 16 - 42 -
San Antonio Smurfs 6 9 19 1 - 44 -

Γλίτωσαν την αυτοκτονία οι San Antonio Smurfs!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena, οι San Antonio Smurfs έδειχναν να καθαρίζουν το παιχνίδι τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, οι Draft Fatners έκαναν υπερπροσπάθεια για ανατροπή , αλλά το ροζ φύλο κατέληξε στα Στρουμφάκια με 42-44.

Χαμηλό το σκορ της πρώτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματα τους. Οι Fathers προηγήθηκαν 5 – 0 με τρίποντο του Σκληράκη και δίποντο του Βλαχοθανάση αλλά η αντίδραση των Smurfs με βολή του Γκουρογιάννη , δίποντο του Τζήλιου και τρίποντο του Σωτηρίου , έγραψε το 5 – 6.

Στην δεύτερη περίοδο οι Fathers είχαν πάλι προβλήματα στην επίθεση , με τον Βλαχοθανάση να βάζει και τους 4 πόντους της ομάδας του κι έτσι οι ελαφρώς καλύτεροι Smurfs , με τον Γκουρογιάννη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 9 – 15.

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση , με την διαφορά να μένει υπέρ των Smurfs. Οι γηπεδούχοι απειλούσαν μέσα στο ζωγραφιστό με τον Βλαχοθανάση να έχει 7 πόντους, και τους Μουζακίτη και Σκληράκη από 4, ενώ για τα Στρουμφάκια , ο Μανδρώνης είχε 8 πόντους με δύο τρίποντα και ακολούθησαν Γιαννόπουλος με 4 και Σωτηρίου με τρίποντο(26-34).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Smurfs να στέλνουν την διαφορά στους 13 με Τζήλιο και Μανδρώνη να πετυχαίνουν από 4 πόντους(30-43). Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη, οι Fathers με τον Κανέλλο στρατηγό με 7 πόντους και τους Μουζακίτη και Σιδέρη να βάζουν από ένα καλάθι μείωσαν σε 41 – 43. Ο Γκουρογιάννης με βολή έγραψε το 41 – 44 ένα λεπτό πριν τελειώσει ο αγώνας και οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή με τον Σκληράκη με μία βολή , να διαμορφώνει το τελικό 42 – 44.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Αλέξης με 1 πόντο, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 15 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Draft είχαν 13 / 59 δίποντα, 3 / 17 τρίποντα, 7 / 12 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Οι Smurfs είχαν 14 / 42 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 4 / 17 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Draft Fathers(Παππάς): Σκληράκης 8(7ρ.), Βλαχοθανάσης 15(20ρ.), Κανέλλος 11(7ρ.), Σιδέρης 2(6ρ.), Ράπτης, Μουζακίτης 6.

San Antonio Smurfs(Γιαννόπουλος): Τζήλιος 8(14ρ.), Αλέξης 1(12ρ.), Γιαννόπουλος 7, Γκουρογιάννης 8(6ρ.), Μποχωρίδης 2 , Μανδρώνης 12, Σωτηρίου 6(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Το μπασκετικό ξύλο που είχε ο αγώνας και το αμφίρροπο φινάλε του παιχνιδιού.