25/01/2023
Indians 16 18 6 13 - 53 -
Hellenic Energy 7 6 13 16 - 42 -

Γλίτωσαν την αυτοκτονία οι Indians!

Το βράδυ της Τετάρτης 25, Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, οι Indians με παρακαταθήκη το εκπληκτικό τους πρώτο ημίχρονο, διαχειρίστηκαν την διαφορά και την αντεπίθεση που έκαναν τα ΕΛΠΕ στο δεύτερο και έφτασαν στην έβδομη νίκη τους στο πρωτάθλημα με σκορ 53 – 42.

Με μεγάλη προσήλωση στην άμυνα και την μπάλα να πηγαίνει στοχευμένα στο ζωγραφιστό, ξεκίνησαν οι Indians στο πρώτο δεκάλεπτο, φέρνοντας το ματς στα μέτρα τους και παίρνοντας προβάδισμα 16 – 7. Σταυρόπουλος με 6 και Μητσάκος με 4 πόντους, οδηγούσαν την επίθεση των Κόκκινων, ενώ για τα ΕΛΠΕ που έψαχναν ακόμα να βρουν τα πατήματά τους, ξεχώρισε ο Σκαρπέλης με 3 πόντους, με τον Καλαρίδη να βάζει ένα καλάθι.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βρουν εύκολα τρόπο να σκοράρουν, με τον Κατζέλη να είναι ο μοναδικός διασωθέντας, βάζοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι Ινδιάνοι που οδηγούσαν εύκολα την κούρσα, να βρίσκουν λύσεις κυρίως από την περιφέρεια με Δημάδη,Ζήση και Μπακάλη να βάζουν από ενα τρίποντο, για το 34-13 του πρώτου ημιχρόνου.

Τα ΕΛΠΕ , μπήκαν πεισμωμένα στο παρκέ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και με το δίδυμο Κατζέλη με 6 και Προκοπίδη με 4 πόντους αντίστοιχα να τραβούν το κουπί στην επίθεση , έτρεξαν επιμέρους 0 – 10, με την διαφορά να πέφτει στους 11. Μετά από οχτώ άγονα αγωνιστικά λεπτά για τους Indians, ο Σταυρόπουλος έλυσε τον γόρδιο δεσμό με 4 πόντους και με τη βοήθεια του Μπακάλη που πέτυχε ένα καλάθι, έστειλαν την διαφορά ξανά στο + 14.

Με τον ίδιο τρόπο μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και στην τέταρτη περίοδο και με 4 πόντους του Κατζέλη, τρίποντο του Διακουμή και καλάθια από Στάθη και Καλαρίδη, πλησίασαν 42 – 38, στέλνοντας μήνυμα πως το ματς δεν έχει τελειώσει. Με έξι λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα, Μητσάκος και Μπακάλης έβαλαν το νερό στο αυλάκι, ο Βασιλάκος με τέσσερις βολές και φοβερές άμυνες έβγαζε πάθος και ενέργεια και ο Σταυρόπουλος με 3 συνεχόμενους πόντους, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 53 – 42 υπέρ των Ινδιάνων.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Άγης Σταυρόπουλος με 13 πόντους και 18 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Καλαρίδης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Indians είχαν 18 / 42 δίποντα , 3 / 19 τρίποντα, 8 / 19 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη. Τα Ελπέ είχαν 15 / 37 δίποντα, 1 / 19 τρίποντα, 9 / 23 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ , έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Indians(Μηνάς): Βασιλάκος 8, Δημάδης 3, Ζήσης 3, Μαμάκος 2, Μητσάκος 10, Μπακάλης 9, Μπαλτάς 5, Σταυρόπουλος 13(18ρ.), Τσιώτας, Φαραός.

ΕΛΠΕ(Πέτρου): Γιαννίμπας, Διακουμής 3, Καλαρίδης 6 10, Κατζέλης 20, Προκοπίδης 6, Σκαρπέλης 4, Στάθης 2, Μπλεμπλιδάκης, Ρεντίνης 1, Φεραδούρος.

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή άμυνα των νικητών στο πρώτο ημίχρονο και η μάχη μέχρι τέλους που έδωσαν τα ΕΛΠΕ για να γυρίσουν το παιχνίδι.