23/02/2022
New World Fix 17 22 13 15 - 67 -
Hall of Fame 15 10 14 27 - 66 -

Γλίτωσαν την αυτοκτονία οι New World Fix!

Το βράδυ της Τρίτης 22 Φεβρουαρίου στο Μενίδι, σε ένα σπουδαίο παιχνίδι, οι New World Fix έδειχναν να καθαρίζουν το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Hall Of Fame πήγε να κάνει επική ανατροπή και έχασε το τελευταίο σουτ του αγώνα και το ροζ φύλλο κατέληξε στην ομάδα του Αλέξανδρου Γαλανού με 67 – 66.

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να τρέχουν ασταμάτητα και το σκορ να είναι υψηλό (17 – 15). Οι Φιξ είχαν προβάδισμα δύο πόντων με Μυλωνά και Λογγίτση να οδηγούν με 5 πόντους έκαστος, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σοφούλης με τρία τρίποντα και ο Σαραντόπουλος με 4 πόντους.

Η Hall of Fame ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και με 5 πόντους του Σοφούλη και δίποντο του Σαραντόπουλου, πέρασε μπροστά 20 – 22. Στη συνέχεια όμως το γήπεδο κατηφόρισε για τους Fix. Πίεσαν πολύ στην άμυνα, έτρεχαν ασταμάτητα στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Μυλωνά και Λογγίτση με 7 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 39 – 25.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο να μαζέψουν τη διαφορά και με 5 πόντους του Ιατρού, 4 του Σοφούλη και τρίποντο του Κριθαρούλα , μείωσαν 47 – 39. Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Γαλανού ανέβασε ξανά την απόδοση της και με τον Κανελλόπουλο να οδηγεί με 5 πόντους και τους Μυλωνά και Ζωιτό να ακολουθούν με 4, διαμόρφωσαν το 52 – 39.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, Χόντος , Κριθαρούλας με τρίποντα και Σαραντόπουλος με 4 πόντους, μείωσαν για την Hall Of Fame 54 – 49. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Δημήτρης Μυλωνάς και με 10 προσωπικούς του πόντους, έδειχνε να καθαρίζει το ματς για τους γηπεδούχους(67-54). Στα δύο λεπτά που απέμεναν, οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Σαραντόπουλο με 6 πόντους, γκολ φάουλ του Ιατρού και τρίποντο του Κριθαρούλα , μείωσαν 67 – 66 και είχαν και την τελευταία επίθεση στα χέρια τους.Ο Σαραντόπουλος έγινε μοιραίος καθώς αστόχησε στο σουτ και το ροζ φύλλο κατέληξε στην ομάδα του Αλέξανδρου Γαλανού.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μυλωνάς 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σαραντόπουλος με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Fix είχαν 17 / 44 δίποντα, 9 / 23 τρίποντα, 6 / 11 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. H Hall Of Fame είχε 13 / 44 δίποντα, 10 / 31 τρίποντα, 10 / 16 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

New World Fix(Γαλανός):Γαλανός, Ζωιτός 11(16ρ.), Κανελλόπουλος 7(6ρ.), Κιτσαντάς 2, Λογγίτσης 13, Μυλωνάς 26(8ρ.), Τσεκουρλούκης 8.

Hall Of Fame (Χόντος): Αγγελόπουλος 5(11ρ.), Ιατρού 11(6ρ.), Κριθαρούλας 9, Σαραντόπουλος 20(13ρ.), Σοφούλης 18(7ρ.), Χόντος 3(10ρ.), Ζαμπούρας.

Τι μας άρεσε: Το αμφίρροπο φινάλε της αναμέτρησης και το όμορφο κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων.