19/03/2023
Slam Ducks 20 10 17 5 - 52 -
Ageli B.C. 13 12 7 12 - 44 -

Γλίτωσαν το... σοκ οι Ducks!

Απίστευτα πράγματα στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης ανάμεσα σε Slam Ducks και Αγέλη, με τους δεύτερους να τα δίνουν όλα για την ολική ανατροπή αλλά να μην τα καταφέρουν και να ηττούνται με 52-44.

Με την πρώτη ευκαιρία και στο ανοιχτό γήπεδο ο Καραλουκας έψαχνε τον Σαφρά, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει και να ανεβάσει τη διαφορά για τους Ducks, με τον Λειβαδή πρόσθετα να ξεχωρίζει στο ποστ. Από την άλλη ο Κεχαγιόγλου ήταν ως συνήθως δαιμόνιος και με τη βοήθεια του Δημητρού, κράτησαν την Αγέλη στο 20-13 πίσω, ύστερα από φοβερό buzzer τρίποντο του πρώτου!

Άνοιξαν οι... ουρανοί για την Αγέλη και με τους Γλύκα και Κωσταρά να εκτελούν από τα 6.75 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, εμφάνισαν καλύτερη εικόνα και έκλεισαν το ημίχρονο πίσω με 5 πόντους (30-25), καθώς οι Ducks αδυνατουσαν να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα που είχαν κοντά στο καλάθι.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου είχε υπογραφή... Σαφρά! Ο σκόρερ των γηπεδούχων πήρε... μπρος, ήταν εκεί σε κάθε αδυναμία της Αγέλης και ανέβασε τη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να δίνει πλέον ως ξεκάθαρο φαβορί τους Slam Ducks, καθώς το 47-32  που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο ήταν δύσκολο να ανατραπεί!

Απίστευτο σερί 0-12 για την Αγέλη στο κρίσιμο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, μείωση στο 47-44 και όχι ολική ανατροπή όμως, καθώς η υπερπροσπαθεια κούρασε και θόλωσε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν έβαλαν άλλο καλάθι μέχρι το τέλος του αγώνα, με τους Ducks να κάνουν τα απλά, τα σίγουρα και να οδηγούνται στη νίκη με 52-44.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος ο Σαφράς με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Αγέλη ξεχώρισε ο Δημήτρης Κεχαγιόγλου με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/52 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 7/12 βολές, 47 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/13 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 5/6 βολές, 39 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη.

Slam Ducks (Ισαακίδης):
Μαυρομιχάλης 2, Σαφράς 24, Χάλδας 2, Προφήτης Λ. 8, Προφήτης Τ. 3 (10 ριμπ.), Ισαακίδης, Λειβαδής 6, Μαυροζούμης 5, Μπούνταλης, Τσουμάκος, Καραλουκάς 2.

Ageli BC (Κολλτσινάκου):
Βασιλόπουλος 7, Κωσταράς 6 (12 ριμπ.), Κεχαγιόγλου 14, Γλύκας 9, Δημητρός 8.

Τι μας άρεσε: Η τεράστια προσπάθεια που κατέβαλαν οι φιλοξενούμενοι για ανατροπή!