27/02/2024
Tsouvalia 19 11 8 14 - 52 -
Paraliers 12 10 11 16 - 49 -

Γλίτωσαν στο «τσακ» το… χαρακίρι τα Tsouvalia!

Παραλίγο «αυτοκτονία» είχαμε το βράδυ της Τρίτης 27 Φεβρουαρίου για τα Tsouvalia κόντρα στους Paraliers. Στο φινάλε του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έχασαν την καλή διαφορά που είχαν φτιάξει, έκαναν απερίσκεπτες ενέργειες και έδωσαν ευκαιρία στους αντιπάλους τους να διεκδικήσουν την ισοφάριση, η οποία δεν ήρθε και τελικά τα Tsouvalia επικράτησαν με 52-49. Έτσι έκαναν ένα μεγάλο «βήμα» για τη παραμονή, φτάνοντας πλέον στο 10-9, ενώ οι Paraliers γνώρισαν την 7η ήττα τους στην Evolution League (12-7).

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά καλά στο παρκέ και έμειναν «δίπλα-δίπλα» στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Ο Χατζησωκράτης έβγαλε καλές άμυνες για τους γηπεδούχους, οι οποίοι όσο περνούσαν τα λεπτά, ανέβαζαν την απόδοσή τους. Ο Κοτσιλίνης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 13-12, ενώ Ανδρικόπουλος και Νικολόπουλος ακολούθησαν και έφτιαξαν μία μικρή διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-12.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι δεν στάθηκαν καλά αμυντικά και έτσι τα Tsouvalia έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11, όταν ο Καλαντζής έγραψε το 26-15. Οι Paraliers άρχισαν να βρίσκουν συνεργασίες, ο Τζανής έδωσε ώθηση με το τρίποντό του και μπόρεσαν να πλησιάσουν στο 26-22. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Χατζησωκράτης και με καλάθια κοντά στην αντίπαλη ρακέτα διαμόρφωσε το 30-22, με το οποίο τελείωσε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφιο νούμερο καθώς οι Paraliers έμειναν «άσφαιροι» για αρκετά λεπτά και το σκορ πήγε στο 34-22. Η εικόνα τους, όμως, βελτιώθηκε στα επόμενα λεπτά, ο Αλέξανδρος Σκόρδος πήρε προσπάθειες και σε συνεργασία με τον Καρουζάκη έφεραν την ομάδα τους στο -4(34-30). Γενικά η παραγωγικότητα δεν έπιασε υψηλά επίπεδα σε αυτό το δεκάλεπτο, με τα Tsouvalia να κρατούν τα ηνία, μιας και ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 38-33 μετά το πέρας της περιόδου.

Οι Paraliers προσπαθούσαν να γίνουν πιο απειλητικοί, όμως οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο τους να μένουν μπροστά. Στα μέσα της περιόδου τα Tsouvalia ήταν στο +8, με τον Χατζησωκράτη να κάνει το 49-41. Οι Paraliers δεν το έβαλαν κάτω και ο Τζανής βρήκε μεγάλα σουτ πίσω από τα 6,75 φέρνοντας την ομάδα του σε απόσταση 3 πόντων (52-49), λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι αντί να κοιτάξουν να ξοδέψουν χρόνο, προχώρησαν σε μία βιαστική επίθεση με τον Σωτηρόπουλο, ο οποίος αστόχησε και άφησε έτσι μία επίθεση στους Paraliers. Ο Τζανής που ήταν «ζεστός» πήρε το τρίποντο για την ισοφάριση, αλλά το έχασε, ενώ πάλι οι γηπεδούχοι βγήκαν γρήγορα μπροστά, χωρίς να βρουν πόντους. Η τελευταία «ζαριά» για τους Paraliers ήρθε με ένα σουτ από το κέντρο, όμως η κατάληξη ήταν ίδια και έτσι το 52-49 έμεινε μέχρι το τέλος.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σοφοκλής Χατζησωκράτης με 11 πόντους, 1 ασίστ, 8 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Από τους Paraliers ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Σκόρδος με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Ανδρικόπουλος 4(5ρ.), Καλαντζής 8(4ρ.), Κοτσιλίνης 6(9ρ.), Κυριακίδης 7(1ρ.), Λαζανάς 2, Νικολόπουλος 2(4ρ.), Σωτηρόπουλος 12(7ρ.), Χατζησωκράτης 11(8ρ.)

Paraliers (Σκόρδος): Βενιανάκης 9(6ρ.), Καρουζάκης 6(5ρ.), Μπραϊμνιώτης 7(4ρ.), Περσεμάτης 5(5ρ.), Σκόρδος 11(11ρ.), Τζανής 11(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Paraliers δεν τα παράτησαν.