20/10/2019
Bad Boys 9 3 9 15 - 36 -
Komic Mastoras BC 9 12 10 7 - 38 -

Γλίτωσε την αυτοκτονία ο Κomic!

Το απόγευμα του Σαββάτου 19, Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven ,ο Κomic Mastoras είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι Bad Boys με αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο πλησίασαν στον πόντο αλλά οι φιλοξενούμενοι δραπέτευσαν με το τελικό 36 – 38 παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο της D2.

Ο Κomic ξεκίνησε με δύο καλάθια του Γρηγοράκη αλλά οι γηπεδούχοι με 5 πόντους του Γ.Ευστράτογλου και δίποντο του Σαπέρα πήραν προβάδισμα με 7 – 4.Ο Γρηγοράκης συνέχιζε να πυροβολεί το αντίπαλο καλάθι με 5 ακόμα προσωπικούς τους πόντους ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σαντοριναίος με δίποντο διαμόρφωσε το ισόπαλο 9 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βad Βoys είχαν πολύ φτωχή συγκομιδή επιθετικά βάζοντας ένα καλάθι με τον Γ. Ευστράτογλου και μία βολή με τον Β.Ευστράτογλου , με αποτέλεσμα ο Komic που βρήκε 12 πόντους με Γρηγοράκη , Αγγελή , Γεράκη, Ευσταθόπουλο και Σερεβέτα(4) να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 12 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να επιστρέψουν στο ματς με 5 πόντους του Γ.Ευστράτογλου και 4 του Σαπέρα αλλά οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Ευσταθόπουλου και βοήθειες από Σερεβέτα , Γεράκη και Γιωτόπουλο διατηρούσαν διψήφια διάφορα (21 – 31).

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλεπτου Γ. Ευστράτογλου και Σαπέρας μείωσαν ακόμα περισσότερο ενώ ο Γεράκης απάντησε με δίποντο για το 25 – 33.Στην συνέχεια Σαντοριναίος, Γ. Ευστράτογλου και Σαπέρας μείωσαν σε 30 – 33 αλλά τρεις βολές για τον Komic από Ευσταθόπουλο και Πλατσατούρα έγραψαν το 30 – 36.Οι Bad Boys έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια και μείωσαν στον πόντο με δίποντο του Δούρβαρη και τρίποντο του Σαπέρα όμως ο Αγγελής ήταν ψύχραιμος από την γραμμή και με δύο βολές έκανε το 35 – 38.Στην τελευταία επίθεση οι Bad Boys αστόχησαν στο τρίποντο, κέρδισαν φάουλ σε νεκρό χρόνο και ο Σαπέρας με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 36 – 38 για τον Komic Mastora.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Απόστολος Γρηγοράκης με 11 πόντους, 22 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Σαπέρας με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.

Συνολικά οι Bad Boys είχαν 12 – 37 δίποντα, 3 – 20 τρίποντα, 3 – 8 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Ο Κomic είχε 12 – 45 δίποντα, 2 – 21 τρίποντα, 8 – 19 βολές, κατέβασε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Bad Boys (Β. Ευστράτογλου ): Δούρβαρης 2(7ρ.), Γ. Ευστράτογλου 16, Σαπέρας 13(14ρ.), Β. Ευστράτογλου 1 (7ρ.), Σκόνδρας, Σαντοριναίος 4.

Κomic Mastoras (Γιωτόπουλος): Αγγελής 5, Γιωτόπουλος 2, Γρηγοράκης 11 (22ρ.), Ευσταθόπουλος 8, Πλατσατούρας 2, Γεράκης 5, Σερεβέτας 5 (16ρ.).

Τι μας άρεσε: Σε πολύ καλό κλίμα διεξήχθη η αναμέτρηση.