11/11/2019
Pressof BC 15 18 13 17 - 63 -
Άρτεμις 27 13 15 14 - 69 -

Γλίτωσε το έμφραγμα η Άρτεμις!

Μετά από ένα πολύ ωραίο ματς, με πολλές διακυμάνσεις, η Άρτεμις επικράτησε τελικά δύσκολα της Pressof με 63-69 και ζευγάρωσε τις νίκες της στον τέταρτο όμιλο της Development League, αφήνοντας τους βυσσινοί χωρίς ροζ φύλλο!

Με την περιφέρειά της να είναι καυτή στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με τους HatziBill (6π), Nioniovic (5π), Βάγια (5π), Χατζηγεωργιάδη (3π), Μαντέλο (3π) και Μπαλαούρα (3π) να πετούν φωτιές, η Άρτεμις έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 15-27! Η τριπλέτα Μακαρίτη (6π), Καραντζιά (4π) και Τσιλιώνη (3π) ήταν αυτή που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, με την Pressof να ροκανίζει την διαφορά και με 8 πόντους του Νομικού, αλλά και βοήθεια του Καραντζιά με 4, πλησίασε στο καλάθι, 30-32, 2:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα  7 πόντων, 33-40, με τον HatziBill να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 6 πόντους.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου η Άρτεμις ξέφυγε για πρώτη φορά στους 14, 38-52, έπειτα από 4 ακόμη πόντους του Nioniovic και 4 του Μαστορόπουλου, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 46-55. Την ομάδα του Μπαλάσκα κράτησαν ζωντανή σε εκείνο το διάστημα οι Τσορτός και Μανίσαλης με 4 πόντους έκαστος, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσε ο Τρατολάτης. Σκορ τρίτης περιόδου 46-55!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Pressof κατάφερε να βάλει φωτιά στο ματς, καθώς με 4 πόντους του Μακαρίτη, 4 του Μανίσαλη και 3 του Καραντζιά, έφερε σε απόλυτη ισορροπία το ματς, 59-59, 3:30 για το φινάλε. Ωστόσο, το δίδυμο Μπαλαούρα – HatziBill φώναξε παρόν στο φινάλε και με 7 πόντους του πρώτου και 5 του δευτέρου, οδήγησαν την Άρτεμη στη νίκη με 63-69.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/10 βολές, 23/46 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 15/20 βολές, 15/35 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Pressof ο Μακαρίτης με 12 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα, ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Mvp για την Άρτεμη ο Μπαλαούρας με 15 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 3/5 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Pressof (Μπαλάσκας): Τσιλιώνης 3 (1), Τρατολάτης 5 (1), Μπαλάσκας, Τσορτός 11 (1), Μανίσαλης 11, Νομικός 8 (2), Κρασσάς, Ντεμίρης 2, Καραντζιάς 11, Μακαρίτης 12

Άρτεμις (Βάγιας): Μπαλαούρας 15 (1), Κωνσταντίνου 3, Χατζηγεωργιάδης 3, Nioniovic 11 (2), Μαστορόπουλος 8, Βάγιας 5 (1), Παπαγεωργίου 2, HatziBill 19 (3), Μάντελος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή της Pressof στα τελευταία λεπτά, όπως και η αντίδραση που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι!