13/04/2022
Lyonmen 21 7 17 6 - 51 -
Pistachios 13 18 9 20 - 60 -

Γλυκό φινάλε για τους Pistachios!

Με το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα αποχαιρέτησαν το πρωτάθλημα οι Pistachios, καθώς για την 18η και τελευταία αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League κέρδισαν τους Lyonmen με 51-60 στο κλειστό του Κολωνού!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Lyonmen, καθώς με 7 πόντους του Δημητρίου, 5 του Καλαποθαράκου, 4 του Μακρύγιαννη και τρίποντο του Θεοδώρου, προηγήθηκαν με 21-13. Το δίδυμο Τάλαρου – Κουτσουρή τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον πρώτο να σκοράρει 8 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 5.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, εκεί όπου με 5 πόντους του Τάλαρου, 5 του Τσίτουρα και 4 του Κωνσταντίνου, οι Pistachios πήραν κεφάλι στο σκορ με 28-31. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τους Ηλιόπουλο, Αποίκο και Φραντζέσκο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Τσίτουρα και καλάθια των Κωνσταντίνου – Τάλαρου, βρέθηκαν στο +6, 32-38, στα μισά της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, στη συνέχεια του δεκαλέπτου το συγκρότημα του Ψυχογιού ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 5 πόντους του Καλαποθαράκου, 4 του Δημητρίου και άλλους 4 του Θεοδώρου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 45-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Φιστίκια έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Κουτσουρή, Κοντογιάννη, Τσίτουρα, Κωνσταντίνου και Τάλαρο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-60. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα στην επίθεση τα “Λιοντάρια”, με τον Φραντζέσκο να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/19 βολές, 16/53 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/18 βολές, 21/51 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 7 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Τζουβάνας με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/5 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Pistachios ο συνήθης ύποπτος Τάλαρος με 17 πόντους, έχοντας 5/5 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Lyonmen (Ψυχογιός): Θεόδωρου 7 (1), Μαυροθαλασσίτης 2, Σάρλης, Μακρύγιαννης 4, Φραντζέσκος 6 (1), Χριστοδούλου, Δημητρίου 11 (1), Ηλιόπουλος 2, Τζουβάνας 5, Καλαποθαράκος 10 (1), Αποίκος 4

Pistachios (Κοντογιάννης): Παπακαλοδούκας, Κωνσταντίνου 8, Τάλαρος 17, Κοντογιάννης 5 (1), Τσίτουρας 12 (1), Κουτσουρής 16 (1), Παπαγεωργίου 2

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του αγώνα!