38
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 24 21 13 16 - 74 -
Aces 6 17 9 6 - 38 -

Γλυκόπικρο αντίο για τους Γαλάτες!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το  Basketaki Cup οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του 33ου ομίλου επικράτησαν εύκολα των West Coast Aces με 74-38, με τις δύο ομάδες πλέον να προετοιμάζονται για την έναρξη του πρωταθλήματος.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του Τερζή στο ματς, καθώς με τους Λαδά (8π), Χρόνη (6π) και Φραντζεσκάκη (6π) να πετούν φωτιές, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 24-4. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 24-6, διαμόρφωσε ο Λεοντιάδης για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Γιώργος Κοντακιώτης και Στεργιόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους Ανυπότακτους Γαλάτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 45-23, χάρη σε 6 νέους πόντους του Λαδά, 5 του Σταθάτου, 4 του Φραντζεσκάκη και τρίποντα των Φώτου – Χρόνη. Για τους West Coast Aces σε εκείνο το σημείο τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Αναστάσης Ναρεκιάν (7π), Ευμορφόπουλος (4π) και Στεργιόπουλος (4π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες διατήρησαν εύκολα την διψήφια διαφορά ασφαλείας, 58-32, με τους Σταθάτο, Χρόνη και Γαλάνη να εκτελούν εύστοχα έξω από την γραμμή των 6,75μ. Δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν σε εκείνο το διάστημα οι Άσσοι, παρά τους 4 νέους πόντους του Στεργιόπουλου και το τριποντάκι του Ευμορφόπουλου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Τερζή έπαιξε ελεύθερο μπάσκετ και με τον Λαδά να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους, έφτασε στην άνετη επικράτηση με 74-38. Για τους West Coast Aces στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μαραβέλιας και Στεργιόπουλος με 2 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/20 βολές, 21/47 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/12 βολές, 14/59 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ έκαναν 22 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Mvp των Γαλατών ο Λαδάς με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές, 9/17 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των West Coast Aces ο Λεοντιάδης με 2 πόντους, έχοντας 1/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 μπλοκ.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Γαλάνης 7 (1), Χρόνης 12 (4), Φραντζεσκάκης 12, Τερζής, Ζιώτας, Φώτου 7 (1), Σταθάτος 8 (2), Λαδάς 24, Ανδρικόπουλος 4

West Coast Aces (Μπατζάκας): Κοντακιώτης Γ. 4, Ναρεκιάν Α. 9 (1), Κοντακιώτης Ν., Ευμορφόπουλος 8 (1), Μαραβέλιας 2, Στεργιόπουλος 12, Ναρεκιάν Τ. 1, Λεοντιάδης 2, Δημητριάδης

Τι μας άρεσε: Η ανταγωνιστικότητα των West Coast Aces για ένα ημίχρονο, αλλά και η διάθεση των Γαλατών για άκρως επιθετικό μπάσκετ!